To jest młot. Młot Thora

Amulet w kształcie młota to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków epoki wikińskiej. Archeolodzy znaleźli ich już w Europie Północnej ponad tysiąc. Jednak ten z duńskiej wyspy Lolland okazał się wyjątkowy.

To jest młot

Młot Thora z runicznym napisem „Hmar x is”. Znak x służy rozdzieleniu dwóch wyrazów. Fot. Duńskie Muzeum Narodowe


Amulety te od dawna zwano młotami Thora, gdyż miały przedstawiać Mjölnir, czyli młot należący do Thora, jednej z najważniejszych postaci skandynawskiego panteonu. Wedle badaczy były one noszonym dla ochrony pogańskim odpowiednikiem chrześcijańskich krzyżyków.

Nie zawsze jednak amulety te musiały być symbolem trwania właściciela przy wierze w dawnych bogów. Zdarza się, że archeolodzy znajdują w czyimś grobie i młot, i krzyżyk. – Dla podwójnej ochrony – tłumaczy sens noszenia obu archeolog Peter Pentz z Duńskiego Muzeum Narodowego.

Jednak, jak to często bywa w archeologii i historii, słuszność takiej interpretacji nie była w żaden sposób potwierdzona i dlatego czasami pojawiały się głosy, że amulety te są jedynie pozornie podobne do młotów i w rzeczywistości mogły być czymś zupełnie innym. Młot z wyspy Lolland ucina te dywagacje.

Znalazł go w miejscowości Købelev detektorysta Torben Christjansen. Swoje znalezisko zgłosił archeologowi z miejscowego muzeum. Okazało się, że amulet pochodzi z X w., a na jego powierzchni znajduje się złożony z siedmiu runów napis Hmar x is, co oznacza „To jest młot”.

Twórca napisu nie był zbyt dobrym pisarzem. Opuścił jedną literę (powinno być „Hamar”), a run oznaczający „s” napisał odwrotnie. Jego wysiłek okazał się jednak bardzo cenny, bo dał badaczom dowód na słuszność ich interpretacji. Nic więc dziwnego, że duńscy archeolodzy są bardzo wdzięczni anonimowemu autorowi.

Młot z Købelev jest wykonany z brązu, który był kiedyś pokryty srebrem albo cyną oraz złotem. Jest pierwszym młotem Thora z napisem runicznym.

Komunikat Duńskiego Muzeum Narodowego i informacja na muzealnym blogu.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 24, średnia ocen: 5,71 na 6)
Loading...