Pijacka uczta z Choluli

1800 lat temu na ścianie jednej z budowli w mieście Cholula w środkowym Meksyku namalowano scenę wielkiej uczty, której uczestnicy ochoczo raczyli się dość mocnym trunkiem.

Pijacy z Choluli 1

Fot. Melitón Tapia/INAH

Malowidło „Los bebedores”, czyli „Pijacy”, archeolodzy odkryli w 1969 r., ale dotąd nie było udostępnianie zwiedzającym. Po kilku dekadach bardzo żmudnych prac konserwatorskich meksykańscy badacze zdecydowali się w końcu pozwolić turystom oglądać ucztę sprzed wieków, choć tylko na pewien czas.

Pijacy z Choluli 4

Jeden z pijaków z Choluli. Fot. Héctor Montaño/INAH

Z tej okazji meksykański Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH) udostępnił zdjęcia i film, by każdy na świecie mógł zobaczyć przynajmniej fragmenty zabytku, który uświadamia, że wbrew pozorom różnice między nami i żyjącymi 1800 lat temu prekolumbijskimi mieszkańcami Meksyku nie były na tyle duże, byśmy nie znaleźli wspólnych rozrywek.

Pijacy z Choluli 2

Fot. Melitón Tapia/INAH

Malowidło ma aż 60 m długości i 2,5 m wysokości. Przedstawia 164 osoby pijące najpewniej pulque – biały jak mleko napój alkoholowy wytwarzany ze sfermentowanego soku agawy. Ubrani w przepaski biodrowe uczestnicy uczty siedzą, kucają, a niektórych pokazano nawet podczas defekacji. Część nosi zwierzęce maski.

Pijacy z Choluli 3

Fot. Melitón Tapia/INAH

Malowidło zajmuje dolny poziom kompleksu zwanego Placem Ołtarzy. Badacze datują jego powstanie na około 200 r. n.e. Jakieś 150 lat później mieszkańcy Cholula zakryli malowidło podczas rozbudowy kompleksu. Takie przebudowy zakrywające starsze budowle były czymś zwyczajnym w kulturach mezoamerykańskich. Dzięki temu wiele zabytków o charakterze ceremonialnym i kultowym ma kilka warstw i każda z nich może kryć interesujące dzieła sztuki.

Nowa fasada miała już zupełnie inną dekorację. Pokrywały je wzory geometryczne i dlatego to młodsze malowidło badacze nazwali „Barras y estrellas”, a więc „Paski i gwiazdy”.

Paski i gwiazdy

Fragment malowidła „Barras y estrellas”. Fot. Héctor Montaño/INAH

Na podstawie komunikatu INAH

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 5,63 na 6)
Loading...
Tags: ,