Najstarsze spodnie

Dwie pary brązowych spodni z wełny, które znaleziono w grobach koczowników ze Środkowej Azji, mają co najmniej 3000 lat.

Skythian_archer_plate_BM_E135_by_Epiktetos

Scytyjski łucznik w spodniach na greckim talerzu z około 520-500 r. p.n.e. Spodnie znalezione w Yanghai są o co najmniej 500 lat starsze niż to przedstawienie. Fot. Jastrow


Spodnie są obecnie w zasadzie niezastąpionym elementem męskiej mody. Jednak przez tysiące lat mężczyźni musieli radzić sobie bez nich. Nosili przepaski biodrowe, togi, tuniki, a także spódniczki bądź suknie.

Najbliżej naszych współczesnych spodni był strój Człowieka Lodu, czyli znalezionej w alpejskim lodowcu mumii myśliwego sprzed 5300 lat. Składał się on z dwóch oddzielnych nogawek i przepaski biodrowej.

Dwie pary najstarszych spodni świata znaleziono w pochówkach koczowników na cmentarzysku Yanghai niedaleko oazy Turfan w regionie autonomicznym Sinciang na zachodzie Chin.

Datowanie radiowęglowe włókien ujawniło, że pochodzą one z około XIII-X w. p.n.e., a więc mają o kilkaset lat więcej niż najstarsze znane dotąd spodnie, które również znaleziono w Sinciangu.

Najstarsze spodnie wykonano z trzech utkanych niezależnie elementów – dwóch prostokątnych nogawek obejmujących całą nogę od pasa do kostki oraz trzeciego kawałka w kształcie krzyża, który wypełnił przestrzeń między nimi.

Cały proces szycia spodni polegał jedynie na złączeniu utkanych pod miarę wełnianych elementów. Analizy, które prowadził zespół badaczy z Niemiec i Chin, nie wykazały żadnego przycinania materiału.

Nici i włókna były dopasowane do siebie pod względem koloru i jakości, co wskazuje, że tkaniem i zszywaniem zajmowała się jedna osoba, albo dwie ściśle ze sobą współpracujące.

W ocenie badaczy znalezisko potwierdza dotychczasowe założenia, że wynalazek spodni należy przypisywać nomadom ze środkowej Azji, którzy wymyślili je w związku z udomowieniem koni.

Wskazują na to znalezione przy obu posiadaczach spodni elementy końskiej uprzęży, broń (toporek bojowy, łuk i kołczan) oraz elementy ochronne (skórzany karwasz).

W ocenie badaczy nomadzi zaczęli stosować spodnie, gdyż chroniły ciało jeźdźca, ale jednocześnie nie ograniczały swobody ruchów. Co ciekawe, prawie taki sam krój, jak egzemplarze z Yanghai, mają współczesne spodnie do jazdy konnej.

Pierwsze historyczne wzmianki o spodniach pochodzą ze starożytnej Grecji. Dla jej mieszkańców był to kompletnie kuriozalny strój noszony przez barbarzyńców ze wschodu i północy. Podobnie postrzegali spodnie Rzymianie, ale z czasem zaczęli doceniać ich przydatność, gdy przyszło im przebywać w chłodniejszym klimacie północnej Europy.

Wyniki badań ukazały się w Quaternary International.

Ulrike Beck, Mayke Wagner, Xiao Li, Desmond Durkin-Meisterernst, Pavel E. Tarasov, The invention of trousers and its likely affiliation with horseback riding and mobility: A case study of late 2nd millennium BC finds from Turfan in eastern Central Asia, Quaternary International, Available online 22 May 2014

Zdjęcie spodni możecie zobaczyć w Science News.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...