Wspaniała bogini z duńskiego pola

Pozłacana srebrna figurka z około 800 r. n.e. prawdopodobnie przedstawia skandynawską boginię płodności Freyę.

revninge

Kobieta z Revninge. Fot. Østfyns Museer

Figurkę znalazł w drugiej połowie kwietnia Paul Uniacke, który przeczesywał wykrywaczem metali pole niedaleko Revninge przy północno-wschodnim wybrzeżu wyspy Fionia w środkowej Danii. Odkrywca niezwłocznie poinformował o zabytku muzeum Østfyns.

Pozłacana srebrna figurka ma 4,6 cm wysokości i dość niecodzienną formę. Ciało kobiety jest płaskorzeźbioną, dość grubą plakietką, ale głowa jest pełną, trójwymiarową rzeźbą. Zazwyczaj takie przedstawienia ludzi z epoki wikingów są dwuwymiarowymi plakietkami.

W tyle głowy twórca zrobił otwór, który umożliwiał zawieszanie znaleziska na rzemyku bądź sznurku, co wskazuje, że najpewniej był to amulet.

Duńskich badaczy zachwyciło szczegółowe wykonanie sukni kobiety, co wzbogaca ich wiedzę o strojach epoki wikingów. Szczególnie ucieszyła ich ukazana na brzuchu trzyczęściowa ozdoba. Archeolodzy odkrywali taką biżuterię w pochówkach z ery wikingów, ale nie mieli pewności, w jaki sposób kobiety ją nosiły. W grobach najczęściej leżała w okolicach piersi.

Złożony z kół wzór przy szyi kobiety badacze interpretują jako sznur pereł bądź złoty łańcuch.

Nie ma pewności, kogo artysta chciał przedstawić. Naukowcy skłaniają się jednak ku bogini płodności Freyi. Rok temu znaleziono co prawda figurkę Walkirii z bardzo podobną twarzą, ale w tym wypadku ukazana niewiasta nie ma broni, czyli zwyczajowego atrybutu Walkirii.

Na podstawie komunikatu Vikingemuseet Ladby oraz tekstu w portalu dr.dk.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 20, średnia ocen: 5,75 na 6)
Loading...