Liczne nagrody dla filmów o polskich grodach

Filmy reżysera Zdzisława Cozaca prezentujące dzieje Ostrowa Lednickiego i Wolina zdobyły w ostatnich dniach kilka cennych nagród.

Zdjęcie z planu „Wyspy władców”

Obraz „Wyspa władców” opowiadający o wczesnośredniowiecznym grodzie na Ostrowie Lednickim konkurował ze 113 filmami z 24 krajów zgłoszonymi na organizowanym przez The Archaeology Channel Międzynarodowym Festiwalu Filmowym, który odbył się 9-13 maja w Eugen (Oregon, USA).

Polska produkcja nie tylko znalazła się w pokazie finałowym, do którego jury wybrało tylko 18 filmów, to jeszcze zdobyła nagrodę za animacje i efekty specjalne. – Jest to szczególnie prestiżowa kategoria, w której niełatwo jest nam konkurować z filmami zachodnioeuropejskich i amerykańskich producentów – podkreśla Zdzisław Cozac.

Nie jest to pierwsze międzynarodowe trofeum „Wyspy władców”. Wcześniej obraz zdobył nagrodę Arkeolan na XIII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Archeologicznych w Hiszpanii.

Wolin4

Kadr z filmu „Miasto zatopionych bogów”

Wczoraj Zdzisław Cozac odebrał zaś nagrody za swój najnowszy film „Miasto zatopionych bogów”, który pokazuje wczesnośredniowieczny Wolin.

Obraz zdobył nie tylko Grand Prix, ale także nagrody dla najlepszego filmu dokumentalnego zarówno w konkursie krajowym, jak międzynarodowym na Film Art & Tourism Festival w Warszawie.

– Towarzyszył mi na scenie Wojciech Celiński – prezes Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie, które współfinansowało produkcję, udostępniło skansen do zdjęć i organizowało grupy odtwórców występujących w filmie. Bardzo się cieszę, bo to pokazuje, że film z założenia popularnonaukowy może być także doskonałym narzędziem promocyjnym dla środowisk lokalnych. Zawsze o tym przekonywałem władze samorządowe, gdy zabiegałem o środki na produkcję. Z różnym skutkiem – powiedział „Archeowieściom” Zdzisław Cozac.

Cykl filmów „Tajemnice początków Polski” to autorski projekt Zdzisława Cozaca realizowany w koprodukcji z TVP Historia, dofinansowywany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wolin3

Kadr z filmu „Miasto zatopionych bogów”

Dotąd powstały filmy „Trzcinica – karpacka Troja” (o grodzisku z epoki brązu i wczesnego średniowiecza w Trzcinicy k. Jasła), „Wyspa władców” (o rezydencji Mieszka I i Bolesława Chrobrego na Ostrowie Lednickim) oraz „Miasto zatopionych bogów” (o Wolinie – największym wczesnośredniowiecznym porcie Słowian). Wszystkie zdobywają nagrody na festiwalach i cieszą się dużą oglądalnością.

Aktualnie reżyser pracuje nad kolejnym filmem. „Ukryte gniazdo dynastii” ukaże wczesnośredniowieczny Kalisz na tle hipotez o pochodzeniu dynastii Piastów.