Skarb ze Srogowa Górnego

Skarb przedmiotów wykonanych z brązu, pochodzący z XII-XI wieku p.n.e., przekazał sanockiemu muzeum Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Odkrycia dokonał przypadkowy znalazca w Srogowie Górnym (woj. podkarpackie).

Srogowo Górne

Fot. Dariusz Szuwalski

Wśród 42 zabytków są zdobione naszyjniki, siekierka, liczne bransolety, sierpy i zwoje. Wszystkie wykonano w środkowej epoce brązu. Obecnie czekają na konserwację. Jednak zdaniem muzealników są w bardzo dobrym stanie, pokryte patyną, która sama w sobie je konserwuje. Jeśli znajdą się dodatkowe środki, zabytki zostaną poddane nieinwazyjnym badaniom metaloznawczym. Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu wystąpił z pismem do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przyznanie przypadkowemu znalazcy nagrody za przekazania skarbu.

– Nie wiemy, w jakim celu ukrywano te, niewątpliwie niezwykle cenne dla swych właścicieli, przedmioty. Być może ukryto je w obliczu zawieruchy wojennej, ale z jakiegoś powodu ich właściciele po nie nie powrócili – wyjaśnia Piotr Kotowicz, archeolog z działu historycznego Muzeum Historycznego w Sanoku.

Zdaniem archeologów prawdopodobne jest również, że skarby tego typu zakopywano ze względów kultowych. Mogły być darami lub ofiarami dla bóstw, dzięki którym ofiarodawca mógł spodziewać się dla siebie różnych korzyści.

– Przekazane do muzeum artefakty stanowią wspaniałe przykłady zdolności dawnych rzemieślników. Prawdopodobnie już wkrótce udostępnimy je na wystawie archeologicznej planowanej w piwnicach zamkowych – dodaje Kotowicz.

Jak wyjaśnia archeolog, jest to jeden z nielicznych skarbów brązowych znanych z okolic Sanoka. Jednak nie jest to znalezisko odosobnione w województwie podkarpackim. Już w latach 70. XIX wieku podobny skarb odkryto w Stefkowej i Zarszynie, a w 1914 r. w Zagórzu.

– Największe tego typu znalezisko pochodzi z badanej pod koniec XX w. przez Annę Muzyczuk z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie osady z epoki brązu w Hłomczy. Odkryto tam skarb w naczyniu glinianym, liczący ok. 300 ozdób wykonanych z brązu i kilkanaście szklanych paciorków – opowiada Kotowicz.

Ostatnich porównywalnych odkryć dokonano na przełomie tysiącleci na szczycie góry Paproć w Załużu i Falejówce. Oba trafiły do Muzeum Historycznego w Sanoku.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 4, średnia ocen: 5,50 na 6)
Loading...