Nowe znaleziska z Oksyrynchos

W tajemniczej podziemnej budowli w egipskim Oksyrynchos archeolodzy odkryli wczesnochrześcijańskie malowidła. Jedno z nich może przedstawiać Jezusa.

P._Oxy._I_29

Znaleziony w Oksyrynchos fragment traktatu matematycznego „Elementy”, którego autorem jest Euklides

Położone 160 km na południe od Kairu Oksyrynchos nie oferuje turystom takich atrakcji jak Giza, Sakkara czy Luksor, ale dla naukowców badających starożytny Egipt jest nie mniej cenne.

Dość mizerne ruiny Oksyrynchos kryły bowiem ponad 100 tysięcy papirusów całkiem dobrze zakonserwowanych przez suchy, pustynny klimat. Dokumenty te okazały się bezcenną skarbnicą dla badaczy greckiej literatury (znaleziono m.in. nieznane wiersze Safony), wczesnego chrześcijaństwa (liczne fragmenty ewangelii), a także gospodarki i społeczeństwa egipskiego z czasów rzymskich. Ruiny nawet najwspanialszej budowli nie zdradziłyby nam tak wielu informacji o Egipcie sprzed około 2000 lat, co te zagubione w piasku teksty, listy czy rachunki.

Choć badania w Oskyrynchos zaczęły się pod koniec XIX w., to wciąż archeolodzy mają tam co robić. Badacze z Hiszpanii i Francji poinformowali niedawno o odsłonięciu tajemniczej budowli. By do niej dotrzeć, musieli usunąć aż 45 ton kamieni, ale nagrodę za ten trud dostali całkiem hojną.

Okazało się, że ściany podziemnego pomieszczenia pokrywa 5-6 warstw malowideł z różnych okresów. Najmłodsze są dziełem wczesnych chrześcijan. Największe emocje badaczy wzbudziła postać młodego mężczyzny z kręconymi włosami i w krótkiej tunice, który podnosi rękę w geście błogosławienia. Naukowcy podejrzewają, że może to być Jezus. Malowidło jest wstępnie datowane na VI-VII w. n.e.

Oprócz tego na ścianach widoczne są też malunki kwiatów oraz koptyjskie teksty, których jeszcze nie skończono odczytywać.

Naukowcy na razie nie mają pojęcia, czym była ta budowla. Ma ona kształt prostokąta długości 8 m i głębokości 3,75 m. Znajduje się w połowie drogi procesyjnej wiodącej ze świątyni Ozyrysa nad Nil. Badacze podejrzewają, że była to pierwotnie kolejna świątynia Ozyrysa bądź przybytek poświęcony Serapisowi.

Oksyrynchos

Przyrządy skryby z Oksyrynchos. Fot. uniwersytet w Barcelonie

Innym ciekawym świeżym odkryciem jest grobowiec skryby, którego pochowano w początkach naszej ery wraz z przyrządami pisarskimi, w tym kałamarzem, w którym wciąż był tusz. Mężczyzna miał zaledwie 17 lat. Jak podkreślają badacze, jest to dopiero pierwszy przypadek znalezienia w tym mieście szczątków skryby.

Komunikat uniwersytetu w Barcelonie, artykuł Discovery News, w którym znajdziecie zdjęcie malowidła z młodym mężczyzną.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 5,38 na 6)
Loading...