Odkryli nieznaną część głównego portu Rzymu

Naukowcy z uczelni w Southampton i Cambridge odkryli nieznany dotąd odcinek murów miejskich Ostii, co oznacza, że miasto portowe Rzymu było większe, niż dotąd oceniano.

Ostia

Ruiny Ostii

Przez leżącą u ujścia Tybru Ostię i położony na północ od niej kompleks basenów portowych zwany Portus przechodziła znakomita większość towarów płynących z całego imperium do Rzymu.

Z Ostii pozostały do naszych czasów rozległe ruiny magazynów, wielokondygnacyjnych domów mieszkalnych i różnych budynków publicznych. Z ruin tych naukowcy wnioskowali, że północną granicę miasta stanowiła rzeka Tyber.

Jak się jednak okazuje, było to założenie całkowicie błędne. Ujawniły to badania magnetometryczne, które przeprowadzili niedawno brytyjscy badacze po drugiej stronie Tybru na terenie między Ostią i Portus, zwanym w starożytności Isola Sacra (obecnie jego niewielka część jest wyspą na Tybrze).

Badania magnetometryczne pozwalają wykrywać anomalie magnetyczne w ziemi świadczące o obecności podziemnych struktur. Na południowym krańcu dawnego Isola Sacra badacze uzyskali bardzo wyraźne odczyty wskazujące na obecność potężnych fortyfikacji miejskich z wieżami. Umocnienia ciągną się przez około 500 m ze wschodu na zachód.

Naukowcy zidentyfikowali również co najmniej cztery duże budowle. Trzy z nich były najpewniej magazynami, gdyż są bardzo podobne do takich budynków w Ostii. Największy z nich dorównywał rozmiarami boisku piłkarskiemu.

Archeolodzy nie znają na razie przeznaczenia czwartej budowli. Miała ona aż 142 na 110 m, a jej wnętrze przecinały rzędy kolumn biegnące z północy na południe

Odkrycie powiększa powierzchnię starożytnej Ostii aż o 40 proc. Znacząco zmienia więc nasze wyobrażenie o najważniejszym porcie Rzymu.

Mapa pokazująca opisywany obszar w starożytności. Teraz wiemy, że Ostia znajdowała się po obu stronych Tybru, a nie – jak na mapie – tylko na jego południowym brzegu.

Komunikat University of Southampton.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 4, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...