Arszenik i stare mumie

Mieszkańcy północnego Chile przez stulecia truli się arszenikiem. Wykazały to analizy chemiczne włosów mumii.

Opublikowane właśnie ustalenia zespołu chemików i archeologów z USA i Chile nie oznaczają bynajmniej, że setki lat temu mieszkańcy pustyni Atacama dokonywali zabójstw za pomocą tej słynnej trucizny. Odpowiedzialne za to masowe trucie ludzi są siły natury.

Już jakiś czas temu analizy chemiczne włosów z mumii pochodzących z wybrzeży i wyżyn północnego Chile wykazały spore ilości arszeniku. Badane mumie należały do różnych kultur istniejących na tych terenach w latach 500-1450 n.e.

Niestety, ze względu na zastosowaną metodę badań próbek włosów naukowcy nie byli w stanie ustalić, czy arszenik przeniknął do nich już po śmierci, czy jeszcze za życia zmumifikowanych osób.

Dlatego też zespół badaczy przeprowadził nowe analizy, stosując bardziej zaawansowane metody. Próbki pochodziły z mającej około 1000-1500 lat mumii z doliny Tarapacá w chilijskiej części pustyni Atacama.

Tym razem badacze nie rozpuszczali pobranych z mumii fragmentów włosów, jak w poprzednich badaniach. Chcieli bowiem ustalić, w której części włosów znajdował się arszenik, by w oparciu o to ustalić, jak się do nich dostał. Badacze przeanalizowali także skórę mumii, ubrania i ziemię, w której leżała.

Okazało się, że ta mumia również miała arszenik we włosach. Naukowcy znaleźli go też w glebie, a stan skóry sugerował zatrucie tym związkiem.

Zagadkę rozwiązały ostatecznie dokładne analizy włosów prowadzone pod potężnym elektronowym mikroskopem skaningowym. Naukowcy ustalili, że arszenik jest jednolicie rozmieszczony we włosach, co jasno wskazuje na zatrucie na skutek jego spożywania. Gdyby bowiem przeniknął do włosów z gleby, to byłby tylko na ich powierzchni. Materiał dowodowy wzmacnia też to, że stężenie arszeniku w glebie było dużo mniejsze niż we włosach oraz był on innego typu.

Jak przekonują autorzy badań, ich rezultaty świetnie pasują do współczesnej wiedzy nad zatruciami arszenikiem drogą pokarmową.

Naukowcy oceniają, że dawni mieszkańcy pustyni Atacama podtruwali się tym związkiem pijąc skażoną nim wodę oraz prawdopodobnie jedząc podlewane nią rośliny.

W tej części Chile nie brak bowiem gleb zanieczyszczonych arszenikiem. Pierwiastek ten często występuje na bogatych w złoża miedzi wyżynach. Badacze uważają, że przez setki lat deszcze regularnie wypłukiwały arszenik i tak trafiał on do rzek, a następnie organizmów żyjących na tych ziemiach ludzi.

Wyniki badań ukazały się w Analytical Chemistry.

Ioanna Kakoulli, Sergey V. Prikhodko, Christian Fischer, Marianne Cilluffo, Mauricio Uribe, Hans A. Bechtel, Sirine C. Fakra, and Matthew A. Marcus, Distribution and Chemical Speciation of Arsenic in Ancient Human Hair Using Synchrotron Radiation, Analytical Chemistry 2014 86 (1), 521-526

Artykuł LiveScience

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 5,86 na 6)
Loading...
Tags: ,