11 zdobionych ossuariów ocalonych z rąk rabusiów

Izraelska policja przyłapała niedaleko Jerozolimy złodziei zabytków i handlarzy, gdy finalizowali sprzedaż 11 starożytnych żydowskich skrzyni na kości. W niektórych wciąż były szczątki ludzi.

11 odzyskanych ossuariów

Odzyskane ossuaria. Fot. IAA

Zatrzymanie na gorącym uczynku było finałem wspólnej operacji izraelskiej policji i Israel Antiquities Authority (miejscowych służb archeologicznych).

Zamieszane w rabunek osoby pochodziły z Jerozolimy, Tel Awiwu i arabskiej wioski Abadiyah, niedaleko Betlejem. Skąd były skrzynie na razie jeszcze nie wiadomo.

– Nie ma wątpliwości, że ossuaria zrabowano niedawno z jakiegoś wspaniałego grobowca skalnego niedaleko Jerozolimy – ocenia Eitan Klein, wicedyrektor wydziału IAA odpowiedzialnego za zapobieganiu grabieży zabytków. Znalezione skrzynie pasują bowiem do grupy najbardziej imponujących ossuariów, jakie były wytwarzane w tym mieście.

Ossuaria to kamienne skrzynie, które służyły starożytnym Żydom do przechowywania kości zmarłych. Były powszechnie używane od II w. p.n.e. do I w. n.e. Szczątki wkładano do nich w ramach wtórnego pochówku, gdy już rozłożyły się tkanki miękkie.

ossuarium IAA

Ozdoby na jednej ze skrzyń. Fot. IAA

Wszystkie odzyskane ossuaria są ozdobione typowymi dla tamtych czasów żydowskimi symbolami, w tym kwiatami lilii i rozetami.

Na dwóch skrzyniach badacze znaleźli płytkie ryty z imionami zmarłych, których kości złożono w środku. Jedno z nich, zapisane hebrajskimi literami, brzmiało Ralfin, co zdaniem badaczy może być hebrajską formą jakiegoś rzadkiego rzymskiego imienia. – Takie imię pojawia się pierwszy raz na ossuarium w Izraelu – powiedziała dr Klein.

Na drugiej skrzyni była niemożliwa do odczytania grecka inskrypcja i zapisane hebrajskim pismem imię Joazar, które często występowało w tamtych czasach wśród Żydów i jest znane zarówno z literatury jak i ossuariów.

Na podstawie komunikatu IAA.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 4, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...