Druga szubienica z Jeleniej Góry

– To jedyne miasto w Polsce, dla którego udało się wykopaliskowo potwierdzić istnienie dwóch miejsc straceń wyposażonych w murowane szubienice – powiedział Archeowieściom Paweł Duma z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jelenia GóraWidok ogólny stanowiska. Szubienica stała na kulminacji wyniesienia. Fot. Paweł Duma

Pozostałości po drugiej jeleniogórskiej szubienicy znaleźli w sobotę członkowie Stowarzyszenia Ochrony i Badań Zabytków Prawa wspierani przez wolontariuszy. Pracami kierował Paweł Duma.

Badacze wiedzieli o jej istnieniu ze źródeł historycznych, ale nigdy dotąd jej nie szukali, gdyż wszystko wskazywało na to, że jej pozostałości zostały całkowicie zniszczone podczas budowy hotelu pod koniec XX w.

– Nowe informacje przyniosła pozyskana niedawno mapa z początków XIX w., na której bardzo dokładnie zaznaczono miejsce położenia nowej szubienicy. Stanowisko w terenie zlokalizował Leszek Różański – opowiada Paweł Duma.

Jelenia Góra 2

Wykop sondażowy z warstwami gruzu rozbiórkowego, kamieniami z fundamentu szubienicy i kośćmi. Fot. Paweł Duma

Przeprowadzone badania sondażowe potwierdziły jego podejrzenia. Pod warstwą humusu archeolodzy natrafili na liczne kamienie pokryte zaprawą, gruz o miąższości do 40 cm, i fragment fundamentu cylindra szubienicy zbudowany z kamieni połączonych słabą zaprawą wapienną.

Wśród gruzu i kamieni leżały liczne zabytki ruchome oraz kilkadziesiąt kości zwierząt i ludzi bądź ich fragmentów. Niektóre były przepalone. Obecność szczątków zwierząt wynika najpewniej z tego, że przy szubienicy funkcjonowała rakarnia.

– Wśród odnalezionych zabytków znajdowała się ceramika z przełomu XVIII/XIX w., cybuch fajki z holenderskiej Goudy, kościana rękojeść małego nożyka i uszkodzony toporek ciesielski, który zalegał przy fundamencie szubienicy pod warstwą gruzu rozbiórkowego. Być może był używany podczas prac w 1836 r. – relacjonuje Paweł Duma.

Zabytki z szubienicy

Ciekawsze zabytki znalezione podczas badań. Fot. Paweł Duma

Pierwszą jeleniogórską szubienicę archeolodzy odsłonili dwa lata temu.

Obie budowle nie funkcjonowały w tym samym czasie. Według ustaleń dr Daniela Wojtuckiego tę pierwszą rozebrano w trakcie przystosowywania obecnej Góry Kościuszki do celów militarnych 7 listopada 1778 r. Nową szubienicę, odkrytą w sobotę, wybudowano już w kwietniu 1779 r. przy obecnej ul. Sudeckiej. Przetrwała do 1836 r., kiedy ją rozebrano.

Członkowie stowarzyszenia odkopali już pozostałości kilku dolnośląskich szubienic, które były niegdyś jedną z podstawowych budowli wielu miast i miejscowości. Więcej o dolnośląskich szubienicach w artykule Szubienice – zapomniane pamiątki feudalnej sprawiedliwości.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 10, średnia ocen: 5,80 na 6)
Loading...