W Toruniu natrafili na mury gotyckiego kościoła

Wreszcie udało się odkryć mury zburzonego w XIX w. gotyckiego kościoła św. Jerzego, który stał na Chełmińskim Przedmieściu w Toruniu.

Torun_kosciol_sw_Jerzego

Kościół św. Jerzego na XVIII-wiecznym rysunku Georga Friedricha Steinera

Jak donoszą „Nowości: Dziennik Toruński”, na mury średniowiecznej świątyni natrafiono podczas budowy torowiska tramwajowego przy ul. Czerwona Droga.

– Z całą pewnością mamy południową ścianę kościoła – powiedziała toruńskiej gazecie Romualda Uziembło, kierownik Działu Archeologii Muzeum Okręgowego w Toruniu, które sprawuje nadzór archeologiczny nad inwestycją tramwajową. Dodała, że udało się także odnaleźć m.in. podstawę kolumny, na której opierała się ambona, ślad wnęki okiennej i przejście z nawy do prezbiterium.

Archeolodzy znaleźli także fragmenty kamiennych posadzek, ceglane kształtki oraz ślady wskazujące na to, że świątynia przynajmniej częściowo, na zewnątrz i od środka, była otynkowana.

Mury kościoła znajdowały się 70 cm pod powierzchnią gruntu. Okazało się także, że w przeszłości zostały w kilku miejscach uszkodzone podczas układania rurociągów.

Toruńscy archeolodzy od dawna marzyli o znalezieniu pozostałości tej świątyni. Choć było wiadomo, gdzie mniej więcej stała, to jej dokładna lokalizacja nie była pewna.

Ceglany kościół św. Jerzego powstał około 1340-1350 r. Była to budowla jednonawowa z ośmioboczną wieżą z hełmem i wyraźnie wyodrębnionym prostokątnym prezbiterium. Miała około 33 m długości i 13 m szerokości. Wysokość nie jest znana.

Z kościołem był związany istniejący od 1260 r. szpital dla trędowatych (leprozorium). Po wygaśnięciu trądu w końcu XV w. zamieniono go na szpital epidemiczny. W pobliżu był również cmentarz, na którym pochowano wielu wybitnych mieszkańców dawnego Torunia.

Kościół św. Jerzego wraz ze szpitalem i cmentarzem zburzono w czerwcu 1811 r., by zgodnie z planami Napoleona zbudować wokół Torunia nowoczesne fortyfikacje, które miały przekształcić miasto w jedną z najmocniejszych twierdz Księstwa Warszawskiego. Podobny los spotkał w tamtych czasach znaczną część budynków na przedmieściach miasta.

Archeolodzy przebadają odsłonięte pozostałości kościoła w ramach nadzoru, ale nie będą prowadzili wykopalisk. Ich prace nie opóźnią więc inwestycji. Po przebadaniu odkryte fundamenty zostaną zabezpieczone i zasypane piaskiem.

O odkryciu poinformowały Nowości: Dziennik Toruński. Więcej o przeszłości kościoła możecie przeczytać w serwisie turystycznym Torunia.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 5,86 na 6)
Loading...