Szkielet urzędnika sprzed 4400 lat

Dobrze zachowany szkielet wysokiego urzędnika z czasów V dynastii znaleźli czescy archeolodzy w Abusir niedaleko Kairu.

Abusir

Królewskie piramidy w Abusir. Pierwsza z prawej należy do Neferirkare. Fot. Axel Seedorff, Creative Commons

Szkielet znajdował się w wapiennym sarkofagu w grobowcu, który czeska ekspedycja kierowana przez Miroslava Bartę z Uniwersytetu Karola w Pradze odkryła w ubiegłym roku. Oprócz kości w sarkofagu znajdowało się również kamienne wezgłowie. O odkryciu egipskie władze poinformowały wczoraj.

Dzięki inskrypcjom w grobowcu archeologom udało się ustalić, że zmarły miał na imię Nefer i piastował kilka bardzo ważnych urzędów podczas panowania króla Neferirkare z V dynastii (ok. 2475-2465 r. p.n.e.)

Nefer był kapłanem świątyni grobowej tego władcy, a także nadzorcą królewskich pisarzy i Domu Złotego (terminem tym określano skarbiec oraz komorę grobową króla).

Wykuty w skale grobowiec urzędnika jest niedokończony. Składa się z czterech korytarzy. We wschodnim spoczywa Nefer, a pozostałe były przeznaczone dla trzech członków jego rodziny. Archeolodzy znaleźli również pięć szybów grobowych i wapienne ślepe wrota, na których były wymienione liczne tytuły zmarłego.

W położonym 25 km na południe od Kairu Abusir znajduje się siedem królewskich kompleksów grobowych z piramidami, z których pięć egiptolodzy przypisują władcom z V dynastii (ok. 2504-2347 p.n.e.). Nekropolę uzupełniają liczne pochówki możnych z różnych okresów.

Na podstawie Ahram Online, które dało również kilka zdjęć znaleziska.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 10, średnia ocen: 5,50 na 6)
Loading...
Tags: