Nieznane grobowce królów Macedonii

Pięć grobowców odkryto na królewskim cmentarzysku w Werginie, uznawanej za starożytne Ajgaj, czyli pierwszą stolicę Macedonii.

Wergina

Rozległy kopiec w Werginie, w którego wnętrzu odkryto w latach 70. XX w. trzy grobowce. Jeden z nich przypisywano Filipowi II, ale identyfikacja ta wzbudziła wiele kontrowersji. Fot. Astaldo, Creative Commons

O znalezisku poinformowała kilka dni temu Angeliki Kottaridi, dyrektor 17. eforatu ds. prehistorycznych i klasycznych starożytności (grecki odpowiednik urzędu konserwatora zabytków). Archeolodzy znaleźli pochówki podczas wykopalisk prowadzonych w latach 2012-2013.

Wszystkie grobowce obrabowano i częściowo zniszczono już w starożytności. Trzy pochówki to groby skrzynkowe, a dwa to większe budowle w stylu charakterystycznym dla innych grobowców królewskich z końca IV w. p.n.e. znalezionych w Werginie (makietę jednego z nich można obejrzeć na ilustracji poniżej).

Jeden z odkrytych grobowców ma dużą podziemną komorę z białymi ścianami zdobionymi malunkami girland, kwiatów, paproci i bluszczy. Kottaridi wspomniała również o zachowanych portretach członków rodziny królewskiej.

Drugi z większych grobowców ma doryckie kolumny, a jego fasada przypomina front odkrytego ponad 30 lat temu w Werginie grobu, w którym pochowano Aleksandra IV i Roksanę, a więc syna i żonę zdobywcy Persji Aleksandra Wielkiego.

Mimo rabunku i zniszczeń, w grobowcach zachowało się trochę wyposażenia. Należy do niego m.in. ceramika z około 420/410 r p.n.e. oraz żelazny miecz, który zdaniem greckich badaczy mógł należeć do króla Perdikkasa II (454-413 p.n.e).

Zdaniem greckiej archeolog w grobowcach byli pochowani członkowie macedońskiej dynastii królewskiej Argeadów (Temenidów). Jej najsłynniejszymi przedstawicielami byli Filip II oraz jego syn, wspomniany już Aleksander Wielki.

Wegina-makieta

Makieta domniemanego grobowca Filipa II. Fot. Astaldo, Creative Commons

Kottaridi uważa, że dwa słabiej zachowane grobowce mogą być ostrożnie wiązane z Aleksandrem I i jego synem Perdikkasem II, którzy panowali w V w. p.n.e., gdy Macedonia była jeszcze dość biednym królestwem na obrzeżach greckiej cywilizacji.

Jeden mógł natomiast należeć do króla Kassandra, bądź jednego z jego synów. Kassander był jednym z wodzów Aleksandra Wielkiego, a później został regentem nieletniego syna wielkiego zdobywcy. Ostatecznie jednak kazał zamordować 13-letniego Aleksandra IV oraz jego matkę Roksanę i sam ogłosił się królem.

Swoim czynem dał początek nowej dynastii Antypatrydów, aczkolwiek jego synowie byli potomkami dawnych królów Macedonii, gdyż żoną Kassandra była siostra Aleksandra Wielkiego, Salonika. Władca nazwał nawet na jej cześć portowe miasto, które obecnie jest drugą po Atenach największą metropolią Grecji.

Łącznie w Werginie znaleziono już 20 grobowców przypisywanych władcom Macedonii i członkom ich rodzin. Najstarsze pochodzą z VI w. p.n.e.

Na podstawie Greek Reporter (dali zdjęcie jednego z odkrytych grobowców), ANSA med, Washington Post/AP.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 12, średnia ocen: 5,00 na 6)
Loading...