Średniowieczne domy z Białogardu

Pozostałości średniowiecznych domów odkryli archeolodzy w Białogardzie (woj. zachodniopomorskie) podczas prac związanych z budową centrum handlowego – poinformował Głos Koszaliński.

Białogard_Brama_Wysoka

Zbudowana w XIV w. Brama Wysoka (Połczyńska) to jeden z najładniejszych średniowiecznych zabytków w mieście. Fot. Brogaj, Creative Commons

Trwające od stycznia wykopaliska prowadził Marek Dworaczyk z Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Szczecinie.

W ich trakcie badacze odsłonili m.in. pozostałości 10 drewnianych domów. Profesor Marek Krąpiec z Akademii Górniczo–Hutniczej w Krakowie ustalił, że dęby, z których pozyskano drewno do ich budowy, były ścięte latach 80. XIII wieku, a więc przed lokacją miasta, która miała miejsce w 1299 r. Najpewniej więc lokacja miała na celu nadanie praw istniejącej już miejscowości.

Badacze znaleźli także wiele zabytków ruchomych: m.in. noże, oprawki z poroża, drewniane miski, ceramikę i buty skórzane. Wśród nich było sporo importów z Europy Zachodniej, co wskazuje na wysoki status społeczny mieszkańców miasta.

Więcej w serwisie GK24.pl

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 5,13 na 6)
Loading...
Tags: