Rekonstrukcja średniowiecznego Biecza

Biecz to obecnie niewielkie, malownicze miasteczko we wschodniej części województwa małopolskiego. Turystom, którzy do niego trafią, z pewnością trudno będzie uwierzyć, że do XVI w. było to jedno z największych miast Polski.

Biecz

Biecz na rycinie z 1617 r.


Biecz należy do tych średniowiecznych miast, w których w pewnym sensie czas się zatrzymał. Gdy niektóre ośrodki miejskie rozrastały się w rozległe metropolie z setkami tysięcy mieszkańców, to inne pod względem ludności i obszaru niewiele zmieniły się na przestrzeni ostatnich kilkuset lat.

Nie oznacza to oczywiście, że Biecz wygląda tak samo, jak w średniowieczu. Choć w mieście zachowało się dużo zabytków, to niestety wiele dawnych budowli nie dotrwało do naszych czasów. Na przestrzeni wieków wyburzono m.in. mury obronne, baszty oraz dwie bramy, a okazały niegdyś ratusz miejski częściowo rozebrano podczas zaborów. Zniszczeniu uległo również wiele kamienic.

Ogólny widok na Biecz w rekonstrukcji Rafała Stanuli

Do średniowiecznego Biecza możemy jednak przenieść się dzięki trójwymiarowej rekonstrukcji komputerowej, którą stworzył niedawno mieszkaniec miasta Rafał Stanula, w ramach pracy magisterskiej. Wizualizacja wykonana w oparciu o autentyczne inwentaryzacje geodezyjne, skany planów rekonstrukcyjnych i opisy historyczne ma na celu przede wszystkim odtworzenie budowli bezpowrotnie utraconych na przestrzeni wieków i ukazanie wyglądu miasta w czasach jego świetności.

Dużo więcej o bardzo ciekawych dziejach Biecza dowiecie się z artykułu Rafała Stanuli w serwisie malopolska24.pl, w którym znajdziecie także drugi filmik umożliwiający wirtualną wycieczkę po średniowiecznym mieście. Gorąco polecam.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 14, średnia ocen: 5,00 na 6)
Loading...