Odkryto kilka fragmentów słynnych Kolosów Memnona

Egipscy archeolodzy znaleźli w Luksorze (starożytne Teby) kilka kwarcytowych bloków, będących częścią Kolosów Memnona.

Kolosy Memnona

Kolosy Memnona. Fot. Jmcc1, Creative Commons

Kolosy Memnona to dwa posągi przedstawiające siedzącego faraona Amenhotepa III. Wykonane 3400 lat temu rzeźby pilnowały wejścia do świątyni grobowej tego władcy. Około 1200 r. p.n.e. świątynia zawaliła się na skutek trzęsienia ziemi. Figury przetrwały i od tego czasu stoją samotnie, stając się jednym z najbardziej charakterystycznych i najbardziej znanych egipskich monumentów. Czas jednak obszedł się z nimi dość surowo i pozbawił je wielu fragmentów.

Na niektóre brakujące elementy egipscy archeolodzy natrafili podczas wykopalisk w ruinach wspomnianej już świątyni Amenhotepa III. Wszystkie pochodzą z północnej (prawej) figury i są częściami ramienia, zdobionego pasa oraz spódnicy władcy.

Badacze znaleźli też mniejsze kawałki, które mogą pochodzić z królewskiej korony i postumentu.

Nazwa zabytków ma charakter tradycyjny i została nadana wiele stuleci po ich zbudowaniu, gdy już nie pamiętano kogo przedstawiały. Memnon był jednym z bohaterów wojny trojańskiej, królem Etiopów, który sprowadził swą armię z pomocą oblężonemu miastu, ale padł z ręki Achillesa. Nie ma żadnych dowodów na to, że był postacią historyczną.

Na podstawie Ahram Online.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 5,57 na 6)
Loading...