Podwodna bazylika

Pod wodami jeziora Iznik w Turcji odkryto ruiny chrześcijańskiej bazyliki, będącej pozostałością po bizantyjskim mieście Nikea. To w nim odbył się słynny sobór, na którym powstało obowiązujące do dzisiaj wyznanie wiary.

Iznik

Wczesnochrześcijański kościół św. Zofii w Izniku (dawna Nikea). Odkryta właśnie pod wodami jeziora bazylika była zdaniem tureckich badaczy bardzo do niego podobna. Fot. QuartierLatin1968, Creative Commons

Bazylika znajduje się tak płytko, że aż trudno pojąć, dlaczego odkryto ją dopiero niedawno. Do dna jest w tym miejscu zaledwie 1,5-2 m. W dodatku jej ruiny leżą tylko 20 m od linii brzegowej.

Mimo to przez całe lata tureccy archeolodzy nie mieli pojęcia o pozostałościach wczesnochrześcijańskiej świątyni. Dowiedzieli się o niej dopiero pod koniec stycznia dzięki zdjęciom lotniczym, które wykonano w ramach projektu mającego na celu inwentaryzację zabytków w rejonie Iznika, współczesnego miasta, które leży w miejscu dawnej Nikei, 80 km od Stambułu. Rzut oka na zdjęcia wystarczył, by dostrzec wyraźny plan trzynawowej bazyliki o solidnych murach grubości jednego metra.

Kilka dni temu zespół nurków i archeologów przeprowadził oględziny i pomiary ruin, a także wykonał podwodne zdjęcia.

Professor Mustafa Şahin z Uniwersytetu Uludağ ocenia, że bazylika powstała w IV-V w. n.e. Wskazują na to podobieństwa do pochodzącego z tego czasu kościoła świętej Zofii w Izniku.

Filmik z badań podwodnych

Z dotychczasowych ustaleń tureckich badaczy wynika, że była ona poświęcona męczennikowi o imieniu Neofit. Wedle tradycji chrześcijańskiej, około 303 r. n.e., gdy religia ta była wciąż prześladowana przez państwo rzymskie, żołnierze rzymscy torturowali a następnie zamordowali 16-letniego Neofita, który otwarcie krytykował niegodziwość pogańskiej wiary. Zaledwie dekadę później edykt mediolański zakończył prześladowania chrześcijan. Do słynnego soboru nicejskiego, podczas którego zatwierdzono wyznanie wiary, doszło zaś w 325 r.

Bazylika miała stać w miejscu śmierci Neofita. Co ciekawe dawne przedstawienia ikonograficzne lokują scenę mordu właśnie nad brzegami jeziora.

Badacze podejrzewają, że bazylika zawaliła się podczas trzęsienia ziemi w 740 r. Wskazują na to liczne kamienie leżące wokół ruin. Niewykluczone, że to samo trzęsienie doprowadziło też do obniżenia gruntu i zalania ruin bazyliki, co uniemożliwiło jej odbudowę.

Na podstawie informacji z serwisu Hürriyet Daily News (1, 2, 3). Galeria zdjęć

Żywot św. Neofita z Nicei na stronach parafii św. Jerzego w Białymstoku.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 10, średnia ocen: 5,20 na 6)
Loading...