Zostań laserowym odkrywcą

W dzisiejszych czasach każdy może być odkrywcą nieznanych dotąd śladów przeszłości. Wystarczy usiąść przed komputerem i wejść na stronę Laserowi Odkrywcy.

Laserowi Odkrywcy to społecznościowy projekt naukowy, a więc taki, w którym badacze proszę internatów o pomoc w analizie zebranych przez nich danych. Często to ludzka spostrzegawczość i zapał do poznawania otaczającego nas świata okazują się zdecydowanie skuteczniejszymi narzędziami niż zaawansowane oprogramowanie komputerowe.

Celem projektu Laserowi Odkrywcy jest identyfikacja i badanie nieznanych dotąd zabytków znajdujących się na obszarze obecnego województwa świętokrzyskiego. Właśnie rozpoczęła się faza projektu, w której udział może wziąć każdy. Naukowcy uruchomili portal Laserowi Odkrywcy dający wszystkim chętnym możliwość przeglądania danych zdobytych za pomocą lotniczego skanowania laserowego. Służy do tego prosta aplikacja dostępna za pomocą przeglądarki internetowej. Ten etap projektu potrwa do końca marca.

Lotnicze skanowanie laserowe (znane również pod nazwą lidar) pozwala dokładnie odtwarzać rzeźbę terenu, a także zajrzeć pod okap drzewostanu i sprawdzić, czy rosnący na danym obszarze las nie skrywa tajemnic przeszłości. Przy zastosowaniu tradycyjnych metod badawczych szanse na ich odkrycie byłyby zdecydowanie mniejsze.

Dokonane przez internautów odkrycia nie pozostaną anonimowe. Poprzez udział w projekcie, jego uczestnicy staną się również współautorami publikacji naukowej, przygotowanej przez członków zespołu konsorcjum Laserowych Odkrywców – Instytutu Badawczego Leśnictwa i Fundacji Centrum GeoHistorii.

Pomysłodawcami projektu są Radomir Bałazy (Zakład Informatyki i Modelowania Instytut Badawczy Leśnictwa), Jan Pomierny (New Space Foundation), Maciej Sztampke (Fundacja Centrum GeoHistorii) oraz dr Rafał Zapłata (Instytut Nauk Historycznych, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

Częścią projektu są także warsztaty z udziałem uczniów i nauczycieli, które będą miały miejsce na terenie województwa świętokrzyskiego w pierwszym i drugim kwartale 2014 r. Organizatorzy planują także inne wydarzenia.

Projekt realizowany jest w ramach programu „Ścieżki Kopernika” ogłoszonego przez Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego i przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego i Kuratorium Oświaty w Kielcach.

Tags: