Już wkrótce zobaczymy wczesnośredniowieczny Wolin

Na początku lutego po raz pierwszy będzie można obejrzeć film „Miasto zatopionych bogów” prezentujący dzieje Wolina, jednego z najbardziej intrygujących grodów spośród wszystkich, które istniały tysiąc lat temu na ziemiach polskich.

Wolin4

Kadr z filmu „Miasto zatopionych bogów”

Żaden wczesnośredniowieczny ośrodek w naszym kraju nie może chyba pochwalić się tyloma rozpalającymi wyobraźnię legendami, co Wolin. Położony między Zalewem Szczecińskim, a Bałtykiem gród jest podejrzewany o bycie znanym ze skandynawskich sag Jomsborgiem, w którym stacjonowała wspólnota wojowników – Jomswikingów, a jego przystań była zdolna pomieścić 300 statków. Inni uważają, że może to być Wineta – nadbałtycki gród opisywany przez niemieckich kronikarzy z XI i XII w. jako wielki i bardzo bogaty ośrodek handlowy i największe miasto Europy. Relacje te wzbogaciła późniejsza legenda o pochłoniętej przez morze Winecie, która co pewien czas wynurza się z głębin.

Wolin1

Film zrealizowany przez reżysera Zdzisława Cozaca ma pokazać, co tak naprawdę wiemy o Wolinie. Autor w żadnym razie nie jest debiutantem w ukazywaniu historii dawnych grodów. Nakręcone przez niego w poprzednich latach filmy – „Trzcinica – karpacka Troja” oraz „Wyspa władców” o Ostrowie Lednickim – zebrały bardzo wiele pozytywnych opinii i nie obyło się również bez wyróżnień. Na przykład niecałe dwa miesiące temu „Wyspa Władców” zdobyła prestiżową nagrodę ARKEOLAN za „najciekawsze przedstawienie wyników badań archeologicznych”, którą przyznało jury XIII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Archeologicznych w Irunie w Hiszpanii. Jury doceniło żywą narrację, dynamiczne tempo obrazu oraz szeroko wykorzystane rekonstrukcje komputerowe, odtwarzające topografię wyspy w X–XI w.

Wolin2

Tych wszystkich elementów nie zabraknie również w najnowszej produkcji. Nie zabraknie w niej również prac archeologicznych oraz wypowiedzi naukowców zajmujących się Wolinem i wczesnym średniowieczem. Atrakcją filmu będą też liczne sceny z udziałem odtwórców historycznych ze Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie.

Wolin3

Autorami scenariusza są Zdzisław Cozac i archeolog dr Andrzej Janowski. Konsultantami naukowymi byli prof. Władysław Filipowiak, który bada Wolin od 60 lat, i prof. Marian Rębkowski. W filmie pojawią się też m.in. prof. Przemysław Urbańczyk, prof. Leszek Słupecki i prof. Władysław Duczko.

Wolin6

Jak zapowiada reżyser obraz Wolina w filmie będzie efektem konfrontacji źródeł pisanych z odkrywanymi zabytkami. Z obrazu będzie można dowiedzieć się m.in., kto zdaniem badaczy władał portem – Słowianie czy Wikingowie, a także poznać przyczyny upadku tego ośrodka. Nie zabraknie także rozważań nad słusznością wiązania pozostałości Wolina z opowieściami o Winecie i Jomsborgu.

Telewizyjna premiera „Miasta zatopionych bogów” odbędzie się 8 lutego o godzinie 21.40 na antenie TVP HISTORIA.

Wolin5

Film „Miasto zatopionych bogów” powstał dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, TVP Historia oraz Stowarzyszenia „Centrum Słowian i Wikingów” w Wolinie.

Archeowieści są patronem medialnym filmu.