Odkryli nieznanego faraona

Grobowiec i szczątki całkowicie dotąd nieznanego egipskiego króla odkryli archeolodzy podczas wykopalisk na starożytnej nekropoli w Abydos.

Dość skromny grobowiec znaleźli naukowcy z University of Pennsylvania pracujący we współpracy z egipskimi służbami archeologicznymi. Właściciela budowli poznali dwa dni temu, gdy odczytali imię Senebkaj umieszczone w królewskich kartuszach (ramkach wyróżniających imię władcy). Na wzmiankę o takim władcy nikt dotąd nie natrafił. Milczą o nim wszelkie znane starożytne źródła.

Na razie wiadomo jedynie, że król ten panował około 1650 r. p.n.e., gdyż taki jest wiek grobowca i raczej nie panował nad całym Egiptem. Zdaniem badaczy władza Seneb Kaja ograniczała się jedynie do nomu (prowincji) Abydos.

Silnie zniszczony i stosunkowo niewielki grobowiec był zbudowany z kamiennych bloków pozyskanych ze starszych budowli z czasów Średniego Państwa. Na jego ścianach wciąż widać malowidła.

We wnętrzu archeolodzy odkryli resztki drewnianego sarkofagu ze szkieletem władcy. Zdaniem badaczy jego ciało poddano niegdyś mumifikacji, ale później roznieśli je na strzępy rabusie, którzy w odległej przeszłości wtargnęli do grobowca. Wstępne oględziny wskazują, że władca miał 175 cm wzrostu.

W grobowcu nie zachowało się w zasadzie nic z jego wyposażenia. Oprócz sarkofagu badacze znaleźli jedynie urny kanopskie (chowano w nich wnętrzności zmumifikowanej osoby).

Joseph Wegner, szef amerykańskiej misji cytowany w komunikacie egipskiego ministerstwa starożytności, powiedział, że skromne rozmiary grobowca wskazują na pogorszone warunki ekonomiczne w tamtym czasie.

Grobowiec pochodzi z epoki, którą egiptolodzy nazywają Drugim Okresem Przejściowym. Władza królewska znacząco wówczas osłabła, a Egipt rozpadł się na kilka mniejszych państw, których władcy byli dużo ubożsi niż poprzednicy rządzący całą doliną Nilu. Objawia się to m.in. skromnymi grobowcami, a także brakiem imponujących budowli stawianych podczas ich panowania. Te ograniczone możliwości inwestycyjne są jedną z przyczyn tego, że imiona wielu takich władców nie dotrwały do naszych czasów.

Liczne zdjęcia grobowca znajdziecie w egipskim serwisie Ahram Online. Korzystałem również z depeszy agencji Reutersa.

Dużo więcej o nieznanym władcy w dostępnym dla subskrybentów artykule Jeszcze raz o najnowszych odkryciach w Abydos (subskrypcja)

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 15, średnia ocen: 5,67 na 6)
Loading...