Wielkie zaskoczenie w świecie dinozaurów

Rzadki zmumifikowany przedstawiciel gatunku Edmontosaurus regalis, opisany niedawno w magazynie Current Biology, ujawnił coś, czego badacze dotąd nie wiedzieli. Okazało się, że zwierzę to miało na głowie grzebień z tkanki miękkiej. Odkrycie jest naprawdę wyjątkowe i ma ogromne znaczenie dla badań nad wszelkimi dinozaurami.

Mumia Edmontosaurus

Fragment skamieliny zmumifikowanego Edmontosaurus regalis. Fot. Federico Fanti

Edmontosaurus regalis to przedstawiciel dinozaurów kaczodziobych, które były najpopularniejszymi dinozaurami w Ameryce Północnej 75-65 mln lat temu. Były to około 12-metrowe, roślinożerne zwierzęta, które odgrywały taką samą ekologiczną rolę, co kangury bądź jelenie we współczesnym świecie.

– Jak dotąd nie było żadnych dowodów istnienia dziwnych struktur z tkanki miękkiej u tych dinozaurów. To odkrycie dramatycznie zmienia nasze wyobrażenie o ich wyglądzie i zachowaniach – mówi Phil Bell z australijskiego University of New England

Zmumifikowane szczątki dinozaura badacze znaleźli na zachód od miasta Grande Prairie w kanadyjskiej prowincji Alberta.

Edmontosaurus

Najnowsza rekonstrukcja Edmontosaurus regalis. Il. Bell, Fanti, Currie, Arbour, Current Biology

– Trąba słonia, czy grzebień koguta nie byłyby widoczne w skamieniałościach, bo nie mają kości – tłumaczy Bell. Podobnie jest z grzebieniem Edmontosaurus regalis. – To tak jakby pierwszy raz znaleziono dowody na to, że słonie miały trąby. Mamy wiele czaszek Edmontosaurus, ale nie było w nich nic, co sugerowałoby istnienie dużego grzebienia z miękkiej tkanki. Niewykluczone, że takie dziwne narośla mogło mieć wiele innych dinozaurów, w tym T. rex bądź Triceratops.

Niestety badacze nie mają pojęcia, jakie było przeznaczenie tego dziwnego grzebienia. U kogutów służy on do zdobywania partnerki. Im bardziej okazały grzebień, tym większa szansa na reprodukcję. Być może podobnie było u Edmontosaurus, ale pewności co do tego najpewniej nigdy nie będziemy mieli.

To wyjątkowe odkrycie pokazuje, jak trudne jest wierne odtwarzanie wymarłych zwierząt, gdy do dyspozycji są jedynie skamieniałe kości. Badany Edmontosaurus to wyjątkowy przypadek naturalnie zmumifikowanego dinozaura, który następnie skamieniał i w ten sposób przetrwał do naszych czasów pozwalając teraz badaczom zobaczyć, jak naprawdę wyglądało ciało tych zwierząt.

Phil R. Bell, Federico Fanti, Philip J. Currie, Victoria M. Arbour, A Mummified Duck-Billed Dinosaur with a Soft-Tissue Cock’s Comb, Current Biology – 12 December 2013

Komunikat prasowy wydawcy Current Biology.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 18, średnia ocen: 5,83 na 6)
Loading...