Najstarszy most Olsztyna

Archeolodzy natrafili w Olsztynie na średniowieczny filar mostowy z łukiem arkadowym. To najstarszy most odkryty dotąd w tym mieście.

Archeolog Mikołaj Ostrowski powiedział „Gazecie Wyborczej”, że cegły i rodzaj użytej zaprawy sugerują, iż filar pochodzi z II połowy XIV w.

Odkrycie jest ciągiem dalszym badań u stóp Wysokiej Bramy, gdzie archeolodzy wcześniej znaleźli potężne fortyfikacje z murami szerokości 4 m, które były prawdopodobnie rondlem broniącym wjazdu do miasta. Badacze oceniają, że budowla miała trzy kondygnacje i kilkanaście metrów wysokości. Otwory strzelnicze są świetnie zachowane, a w jej wnętrzu znaleziono 120 kul armatnich. Z Wysoką Bramą obiekt był połączony tzw. szyjami bramnymi.

Archeolodzy nie potrafili jednak ustalić, którędy prowadził wyjazd przez bramę. W efekcie wszczęto nowe badania, które doprowadziły do znalezienia konstrukcji zidentyfikowanej jako mostowy filar z łukiem arkadowym.

Obiekt znajduje się około 5 metrów poniżej poziomu placu. – Jeszcze nie dotarliśmy do fundamentu. Może być kilka metrów niżej – mówi Ostrowski.

Ten najstarszy odnaleziony most Olsztyna uzupełnia obraz średniowiecznych fortyfikacji miasta. Na wiosnę przewidziane są dalsze badania, które być może odsłonią więcej pozostałości i pozwolą archeologom dokładnie odtworzyć kształt miejskich murów w tym miejscu.

Na podstawie artykułu w lokalnym wydaniu Gazety Wyborczej