Znamy najlepsze książki historyczne II półrocza 2013 roku!

Internauci oraz jurorzy zadecydowali. Spośród blisko 5 tys. głosów internautów, najwięcej z nich oddano na książki: „Droga lodowa” Stefana Waydenfelda (Rebis), „Templariusze” Romana Bolczyka (Ermat) i „Watykańskie wersety” Juliana Bartosza (CB). Werdykt jury wyróżnił zaś publikacje: „Zajeździmy kobyłę historii” Karola Modzelewskiego (Iskry), „Cel Tirpitz” Patricka Bishopa (Rebis) i „Skok w nowoczesność” Adama Leszczyńskiego (Krytyka Polityczna).

hz22013

 

Kategoria: W rolach głównych

Publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Biografie i wspomnienia.

Internauci wyróżnili w niej książkę „Droga lodowa” Stefana Waydenfelda (Rebis). – W „Drodze lodowej” jak w soczewce skupiają się losy setek tysięcy Polaków po wybuchu II wojny światowej. Przymusowa odyseja rodziny Waydenfeldów, deportowanych w 1940 roku do ZSRR, ukazuje długą i straszną drogę, jaką przebywali Polacy – od Syberii, przez kolejne radzieckie republiki, aż po Bliski Wschód. Wyniszczająca praca, niepewność i nieustanne zagrożenie, ale też przyjaźnie, zaradność, upór i nadzieja wbrew ponurej rzeczywistości – z pamiętnikarskiej relacji Stefana Waydenfelda wyłania się obraz bynajmniej nie czarno-biały… – pisze o nagrodzonej książce jej Wydawca.

Z kolei nagroda jury przyznana została książce „Zajeździmy kobyłę historii” Karola Modzelewskiego (Iskry). – Najbardziej oczekiwane wspomnienia 2013 roku. Wywierają wrażenie szczerością, otwartością, ciętymi sądami. Nie tylko dokument historyczny, ale również wspaniały traktat o przyzwoitości. – komentuje wybór jury Michał Przeperski, redaktor naczelny portalu Histmag.org.

Kategoria: Okiem badacza

Książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków – zawodowców lub pasjonatów danego tematu.

Głosami internautów wyróżniona została książka: „Templariusze. Fenomenem z mroków średniowiecza” Romana Bolczyka (Ermat). – Odkrywamy tu dosłownie skarbnicę wiedzy na temat tego fascynującego średniowiecznego zakonu. Jest to książka z gatunku „każdy szczegół ma znaczenie”. Dowiemy się z niej dosłownie wszystkiego. Począwszy od ubioru, jaki obowiązywał rycerzy zakonu, poprzez listę dozwolonych posiłków, rodzaj fryzury i brody, jaki mieli nosić, czy dobytek jaki mogli posiadać, poprzez przykazania, porządek dnia, aż po szczegółowo opisaną mentalność, oraz sprawy wiary. Ale przede wszystkim – odpowiada nam na pytanie kim byli Boży Bojownicy. – uzasadnia swój wybór głosujący na tę książkę internauta, Robert Bogucki.

Jury postanowiło wyróżnić książkę „Skok w nowoczesność” Adama Leszczyńskiego (Krytyka Polityczna). – Polscy autorzy rzadką piszą książki o świecie, zwłaszcza tym nieco dalszym. Adam Leszczyński wyszedł poza te ograniczenia, pisząc książkę o polityce, społeczeństwie i gospodarce, ideach i gorzkiej rzeczywistości, o Pierwszym, Drugim i Trzecim Świecie, której teza jest wyraźna, jednocześnie zaś przedstawiona w sposób uczciwy. – komentuje Agnieszka Kowalska, szefowa działu Recenzje portalu Histmag.org

Historia niebanalna

Książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.

Najwięcej głosów internautów otrzymała w tej kategorii książka: „Watykańskie wersety. Co kryją archiwa papieskie” Juliana Bartosza (Agencja Wydawnicza CB). – Książka Juliana Bartosza poświęcona jest temu, jak włoscy, amerykańscy, niemieccy oraz polscy watykaniści oraz duchowni i świeccy historycy Kościoła opisują i oceniają politykę Stolicy Świętej pod pontyfikatami Benedykta XV (1914-1922), Piusa XI (1922-1939), Piusa XII (1939-1958), Jana XXIII (1958-1963), Pawła VI (1963-1978) Jana Pawła I (1978), Jana Pawła II (1978-2005), Benedykta XVI (2005-2013) i wreszcie od marca 2013 roku papieża Franciszka. – pisze na jej temat jej Wydawca.

Z kolei jurorzy wyróżnili publikację „Cel Tirpitz” Patricka Bishopa (Dom Wydawniczy Rebis). – Opis wlewającej się do wnętrza okrętu wody zawsze robi wrażenie. Zwłaszcza jak opisują to osoby cudem ocalone z katastrof morskich. W książce Patrica Bishopa takich przypadków nie brakuje zarówno po brytyjskiej jak i niemieckiej stronie konfliktu. Książka dotyczy zmagań tych rywalizujących ze sobą w XIX i XX wieku narodów germańskich, z których jeden był światowym mocarstwem, a drugi koniecznie chciał nim zostać. Celowi temu służyła budowana jeszcze od czasów cesarza Wilhelma II Cesarskiej Floty Wojennej („Hochseeflotte”), a w okresie III Rzeszy „Kriegsmarine”. Jednym z przysłowiowych „klejnotów w koronie” niemieckiej floty był pancernik „Tirpitz”. Autor w przystępny sposób, z dużym wykorzystaniem relacji i źródeł, opisuje losy okrętu i jego wpływ na decyzje polityczne, m.in. Winstona Churchilla – losy „Tirpitza” zaprzątały brytyjskiego premiera nieustannie od 1942 do listopada 1944. Już tylko to, że informacja o tym, że „Tirpitz’ wyszedł w morze sprawiła, ze pozostawiono swojemu losowi konwój PQ-17, świadczyła o tym jaki wpływ miało fakt jego istnienia. Dlatego przez wiele lat podejmowano próby jego zniszczenia, co udało się ostatecznie 12 listopada 1944 r. Lekturę urozmaicają liczne mapy oraz czarno -białe i kolorowe (w tym dokumentujące moment zatopienia okrętu) fotografie. – pisze na temat zwycięskiej publikacji Jarosław Kłaczkow, zastępca dyrektora Instytutu Historii i Archiwistyki UMK, prezes Toruńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Ze szczegółowymi informacjami na temat nagrodzonych i wyróżnionych książek można zapoznać się na stronach plebiscytu. Inicjatywę współorganizują wortal literacki Granice.pl i portal historyczny Histmag.org.