Zdeformowana czaszka z Alzacji świadectwem burzliwej epoki

Celowo zdeformowaną czaszkę z okresu wędrówki ludów znaleźli francuscy archeolodzy na cmentarzysku w Pays de Sainte Odile (Alzacja).

Fouille d'Obernai

Zdeformowana czaszka znaleziona w jednym z grobów w Pays de Sainte Odile. Fot. Denis Gliksman, Inrap

Czaszka wygląda jak głowa kosmity z filmów science-fiction – jest zdecydowanie dłuższa niż nasze. To jednak nie jest żaden kosmita, ale człowiek, któremu za młodu krępowano czaszkę, by celowo uzyskać taki efekt. Tego typu praktyki były popularne w wielu dawnych społecznościach.

W Europie z czasów wielkiej wędrówki ludów, która doprowadziła do upadku zachodniej części cesarstwa rzymskiego czaszki takie wiąże się z Hunami. Ci wojowniczy nomadzi przybyli do Europy ze Środkowej Azji pod koniec IV w. n.e. Podporządkowali sobie znaczną część wschodniej i środkowej Europy, a następnie przez kilka dekad terroryzowali najazdami ziemie cesarstwa. Podejrzewa się, że zdeformowane czaszki były oznaką przynależności do elity.

Pays de Sainte Odile - grzebienie

Kościane grzebienie z IV-V w. n.e. Fot. Denis Gliksman, Inrap

Nietypową czaszkę francuscy archeolodzy znaleźli podczas wykopalisk w Pays de Sainte Odile w Alzacji. Łącznie odsłonili tam 18 pochówków z czasów wędrówki ludów i epoki merowińskiej.

Czaszka nie jest bynajmniej jedynym znaleziskiem wskazującym na wschodnie pochodzenie przynajmniej części pochowanych. Badacze znaleźli także srebrne lusterko podobne do używanych przez Alanów i Sarmatów. Oba te ludy zamieszkiwały wschodnioeuropejskie stepy i były pierwszymi ofiarami huńskiego najazdu. Wielu Alanów i Sarmatów służyło potem w armii Hunów. Inni uciekli na zachód i nierzadko walczyli u boku Rzymian. Zdarzało się także, że na służbę w szeregach cesarskiej armii decydowali się sami Hunowie.

Pays de Sainte Odile - szpile

Złote szpile z IV-V w n.e. odkryte w jednym z grobów. Fot. Denis Gliksman, Inrap

Przy zmarłych archeolodzy znaleźli też trochę srebrnych i złotych ozdób, a także szklane i bursztynowe paciorki, czy kościane grzebienie zdobione głowami koni.

Podczas wykopalisk w Pays de Sainte Odile badacze znaleźli także zabytki i pochówki z neolitu oraz pozostałości farmy z czasów galijskich.

Komunikat francuskiego Narodowego Instytutu Badań Archeologicznych (INRAP)

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 6, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...