Wspaniały rzymski orzeł z Londynu

Rzeźba jest w tak dobrym stanie, że początkowo archeolodzy z Museum of London podejrzewali, że może pochodzić z epoki wiktoriańskiej. W rzeczywistości orzeł trzymający w dziobie węża powstał ponad 1800 lat temu.
MOLA - Andy Chopping

Rzymski orzeł z Londynu w trzech ujęciach. Fot. Andy Chopping, Museum of London Archaeology

Mającą 65 cm wysokości rzeźbę archeolodzy odkryli podczas wykopalisk prowadzonych w związku z budową nowego 16-piętrowego hotelu w City of London, czyli ścisłym centrum stolicy Wielkiej Brytanii.

Początkowo badacze nie informowali o znalezisku, ponieważ nie mieli pewności, czy rzeczywiście jest to starożytna rzeźba. Jej rzymskie pochodzenie potwierdzili jednak specjaliści od starożytnej sztuki. Za taką identyfikacją przemawiały również inne znaleziska w tym miejscu, w tym pozostałości mauzoleum, z którego najpewniej pochodziła rzeźba.

W ocenie specjalistów rzeźba pochodzi z I-II w. n.e. Przedstawienia orłów i węży były popularne w starożytnym Rzymie. Symbolizowały one dobro w postaci orła triumfujące nad złem, które reprezentował wąż. Co ciekawe prawie identyczną rzeźbę odkryto swego czasu w Jordanii.

Wyrzeźbiona w wapieniu ze środkowoangielskich wzgórz Cotswolds figura nie ma w zasadzie żadnych śladów wietrzenia. Archeolodzy podejrzewają, że zdobiła jakąś niszę we wnętrzu budowli, na co wskazuje też mniej staranne wykończenie jej tylnej części.

W ocenie ekspertów jest to jedna z najlepszych rzeźb rzymskich odkrytych w Wielkiej Brytanii.

Odkrytą kilka tygodni temu rzeźbę można już oglądać w Museum of London.


Komunikat MOLA, artykuł The Guardian.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 14, średnia ocen: 5,57 na 6)
Loading...