Zamki ziemi chełmińskiej w sieci

Stronę internetową poświęconą badaniom zamków krzyżackich na ziemi chełmińskiej uruchomił Zakład Archeologii Architektury IA UMK w Toruniu. Serwis przygotował zespół złożony z doktorantów, studentów i pracowników naukowych.

Radzyń

Wykopaliska w Radzyniu Chełmińskim. Fot. Archeozamki.pl

„Pomysł utworzenia strony internetowej zrodził się podczas tegorocznych wykopalisk w Kowalewie Pomorskim. W jej budowę zaangażowali się zarówno pracownicy Zakładu Archeologii Architektury IA UMK w Toruniu, jak i studenci oraz doktoranci. Jest to nie tylko platforma dzięki której możliwa będzie – mamy taką nadzieję – wymiana informacji na temat najnowszych badań prowadzonych w tej dziedzinie, ale również popularyzacja historii ziemi chełmińskiej, a zwłaszcza tego jej odcinka, który wiąże się z tak niezwykłymi – w skali europejskiej – budowlami” – piszą twórcy serwisu.

Zakon Krzyżacki w krótkim czasie (prawdopodobnie pomiędzy II połową XIII, a połową XIV stulecia) wzniósł na ziemi chełmińskiej wiele zamków, które stały się jednym z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu tego regionu. W prowadzonych od 2005 r. badaniach toruńscy archeolodzy chcą lepiej poznać szczegóły ich budowy, topografię, układ przestrzenny, chronologię powstawania, a także sprawdzić, czy zamki powstawały w miejscach dawnych osad i grodów, czy też na terenach dotąd niezasiedlonych.

Grudziądz

Zamek w Grudziądzu, pozostałości piwnicy skrzydła południowego. Fot. M. Wiewióra

Na stronie można przede wszystkim zapoznać się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi badań pozostałości zamków w Grudziądzu, Kowalewie Pomorskim, Papowie Biskupim, Wąbrzeźnie i Radzyniu Chełmińskim, które były prowadzone w ostatnich latach w ramach projektu badawczego „Zamki ziemi chełmińskiej”. Wykopaliska dostarczyły wielu nowych informacji i w paru przypadkach wykazały poważne nieścisłości w dotychczasowych wyobrażeniach tych obiektów. O badaniach Archeowieści informowały kilka razy (Papowo Biskupie, Kowalewo Pomorskie, Grudziądz)

Obok raportów z badań można też obejrzeć bogate galerie zdjęć. Twórcy strony obiecują, że będą sukcesywnie publikować kolejne informacje na temat badanych zamków.

Serwis znajduje się pod adresem archeozamki.pl