Szukali „Orła”, a znaleźli brytyjski okręt z I wojny światowej

Już wiadomo, jaka jednostka wzbudziła kilka miesięcy temu nadzieję, że wreszcie udało się znaleźć polski okręt podwodny ORP „Orzeł”, który zaginął na Morzu Północnym w maju 1940 r.

Niezidentyfikowany wrak okrętu podwodnego, leżący na dnie Morza Północnego, Polacy namierzyli dzięki współpracy z Brytyjczykami. W czerwcu tego roku dokładne badania jednostki przeprowadził okręt ratowniczy ORP „Lech”. Okazało się, że choć wrak przypomina „Orła”, to jednak nie jest to polska jednostka. Nie udało się jednak od razu ustalić, czym w rzeczywistości jest znaleziony okręt.

Jak poinformował serwis polska-zbrojna.pl do polski przybył właśnie szef brytyjskiej hydrografii adm. Tom Karsten. Podczas wizyty przekazał informację, że odkryty okręt to J6 z czasów I wojny światowej. Brytyjczycy zidentyfikowali go dzięki materiałom przekazanym im przez Polaków.

Brytyjczycy zaczęli budowę okrętów podwodnych typu J na krótko przed I wojną światową, ale większość z nich, w tym J6, zwodowano w 1916 r. W październiku 1918 r. przez pomyłkę ostrzelał go brytyjski okręt HMS „Cymric”. Choć Brytyjczycy znali los J6, to nie wiedzieli, gdzie dokładnie znajduje się wrak.

Tom Karsten zadeklarował, że Brytyjczycy będą dalej wspierać polskie poszukiwania ORP „Orzeł”.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 9, średnia ocen: 4,22 na 6)
Loading...