W Kurdystanie odkryto starożytne miasto

Pozostałości miasta Idu, które było niegdyś samodzielnym królestwem, odkryli badacze pod niewielką wioską Satu Qala w Kurdystanie (północny Irak).

Ruiny Idu, tak jak wielu innych starożytnych miast z Mezopotamii, przetrwały do naszych czasów w formie wzgórza, które archeolodzy określają najczęściej terminem tell. Wzgórze takie powstaje na skutek trwającego przez wiele wieków procesu budowania kolejnych domów na pozostałościach starszych budynków. Współczesna wioska Satu Qala znajduje się dokładnie na szczycie tego wzgórza, które wznosi się na wysokość 10 m ponad okoliczną równinę na północnym brzegu rzeki Mały Zab.

Archeolodzy poznali starożytną nazwę miasta już w 2008 r., gdy podczas badań powierzchniowych dostali od jednego z mieszkańców znalezioną przez niego inskrypcję.

Najstarsze jak dotąd odkryte ślady ludzkiej bytności pochodzą z neolitu, gdy przybyli tu pierwsi rolnicy. Najlepsze czasy miasto przeżywało jednak 3300-2900 lat temu. Na początku tego okresu Idu wchodziło w skład państwa asyryjskiego i było centrum administracyjnym okolicznym ziem. Gdy Asyria przeżywała poważny kryzys, miasto stało się na 140 lat samodzielnym królestwem, by w końcu ulec odrodzonej potędze asyryjskich władców.

Po bardzo obiecujących wynikach badań powierzchniowych archeolodzy z Niemiec i Iraku przeprowadzili niewielkie wykopaliska w latach 2010-2011. Ich wyniki zaprezentowali właśnie w czasopiśmie naukowym Anatolica.

Archeolodzy natrafili m.in. na dzieła sztuki i inskrypcje, które rzucają światło na dzieje miasta. Odkrywane napisy pozwalają poznać ludzi, którzy żyli około 3000 lat temu. W jednej z nich król Idu imieniem Ba’ilanu przechwala się, że ma wspanialszy pałac, niż którykolwiek z jego poprzedników.

Z pałacowych dekoracji zachował się np. brodaty sfinks ukazany na glazurowanej cegle z wykonanym pismem klinowym napisem „Pałac Ba’auriego, króla Idu, syna Edima, który też był królem Idu”. Taka sama inskrypcja była przy znalezionym przedstawieniu mężczyzny trzymającego za uzdę konia.

Piękne pałace powstawały w Idu jednak również wtedy, gdy było częścią asyryjskiego imperium. Archeolodzy natrafili choćby na glazurowaną płytkę z częściowo zachowaną inskrypcją, „Pałac Aszurnasirpala…” Aszurnasirpal II panował w Asyrii w latach 883-859 p.n.e. Za jego rządów zaczął się okres największej potęgi Asyrii, która podporządkowała sobie znaczną część Bliskiego Wschodu.

Inne ciekawe znalezisko to pieczęć cylindryczna ze sceną łucznika klęczącego przed gryfem, czemu towarzyszy symbolizującą boginię Isztar gwiazda, a także księżyc, dysk słoneczny i symbol płodności. Klęczący łucznik to prawdopodobnie bóg Ninurta pełniący ważną rolę w asyryjskiej religii.

Badacze starają się obecnie o uzyskanie zezwoleń na większe wykopaliska, ale nie będzie to łatwe, gdyż będą one wymagały zburzenia części współczesnych domostw. Dlatego na razie archeolodzy skupią się na badaniach powierzchniowych najbliższych okolic wzgórza i dalszym opracowywaniu znalezionych dotąd pozostałości Idu.

Na podstawie Live Science. Oryginalny raport z wykopalisk wraz ze zdjęciami można znaleźć w Academia.edu.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 11, średnia ocen: 5,55 na 6)
Loading...