Nowe odkrycia przy kościele św. Jakuba Apostoła w Toruniu

Pozostałości po średniowiecznych grach i nowożytnych budowlach znaleźli archeolodzy podczas piątego sezonu badań archeologicznych przy jednej z najstarszych i najpiękniejszych budowli Torunia – gotyckim kościele św. Jakuba Apostoła.

Prace przy wykopie

Tegoroczne prace badawcze przy kościele św. Jakuba Apostoła w Toruniu

Badania prowadzi ekspedycja dr hab. Krystyny Sulkowskiej-Tuszyńskiej, prof. UMK z Instytutu Archeologii UMK w Toruniu, a biorą w nich udział studenci, doktoranci i archeolodzy-wolontariusze.

W poprzednich sezonach archeolodzy koncentrowali się na strefie w bezpośrednim sąsiedztwie prezbiterium, tym razem postanowili rozpoznać dalsze strefy jakubowego założenia.

– Szczególnie istotne było dla nas wykonanie wykopu po zachodniej stronie kościoła. Była to dla nas do tej pory swoista terra incognita i zależało nam na rozpoznaniu tutejszej stratygrafii, ewentualnej drogi prowadzącej do kościoła od strony południowo-zachodniej oraz charakteru cmentarza – tłumaczy profesor Sulkowska-Tuszyńska.

Studentka Kasia Macuda tu

Studentka Katarzyna Macuda prezentuje właśnie odkrytą malutką kostkę do gry


Ostatecznie wykop ten potwierdził intensywne użytkowanie tej partii założenia jako cmentarza i to już pod początku XIV stulecia. Kolejne dwa wykopy skupiały się na rozpoznawaniu elementów architektury. Wykop przy zakrystii pozwolił odsłonić fundament tutejszej potężnej przypory-wieżyczki schodowej.

Z kolei wykop w przestrzeni między prezbiterium a zachowanym budynkiem dawnego klasztoru cysterek-benedyktynek odsłonił kolejne elementy tzw. łącznika – nowożytnego korytarza łączącego te dwa budynki.

– Fundamenty łącznika odkrywaliśmy w tym roku już po raz czwarty. Pierwszy raz udało nam się jednak uchwycić obie ściany tego przejścia – dodaje profesor Sulkowska-Tuszyńska.

Odsłonięte relikty architektury wprawiły badaczy w niemałą konsternację. Dotychczasowe odkrycia wskazywały już jednoznacznie na ukośny przebieg korytarza, okazało się jednak iż kierunek jest nieco inny niż do tej pory sądzili archeolodzy.

– Wydawało się nam, iż łącznik skierowany był na południowy wschód. Tymczasem, tegoroczne badania pokazały, że na pewnym etapie zmieniał on ten układ i ostatecznie biegł w kierunku południowo-zachodnim. Tam łączył się z niezachowaną już dziś zabudową klasztorną na wschód od głównego budynku – wyjaśnia zajmująca się tematyką jakubowego klasztoru mgr Anna Cicha.

Do licznych ciekawych odkryć piątego sezonu badań przy kościele św. Jakuba należy dodać zabytki ruchome stanowiące ślady średniowiecznych gier i zabaw. Są nimi maleńka kościana kostka do gry oraz również kościany pionek do gry o formie zdobionego ostrosłupa.

W kolejnych sezonach ekipa profesor Sulkowskiej-Tuszyńskiej zamierza koncentrować się na dalszym badaniu zachodniej strefy założenia jakubowego.

Kościół św. Jakuba Apostoła to jedna z trzech zachowanych w Toruniu świątyń gotyckich. Budowę obiektu rozpoczęto w roku 1309. Nieprzerwanie od średniowiecza jest to kościół parafialny dla Nowego Miasta Torunia. Poza tym przez kilka wieków służył też jako świątynia klasztorna dla tutejszej wspólnoty cysterek-benedyktynek, a później benedyktynek.

O badaniach można czytać na blogu ekspedycji pod adresem www.archeologiajakub.wordpress.com

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 13, średnia ocen: 5,23 na 6)
Loading...