Wielki rabunek w egipskim muzeum

Uzbrojona grupa wdarła się do Muzeum Mallawi w egipskiej prowincji Al-Minja i zrabowała setki zabytków. To jak na razie najpoważniejszy przypadek ataków na placówki muzealne i zabytki Egipcie, gdzie od tygodni trwa krwawy konflikt polityczny.

Mallawi

Jeden ze zrabowanych przedmiotów, których zdjęcia Muzeum Mallawi opublikowało na Facebooku. Fot. Muzeum Mallawi

Szef egipskich muzeów Ahmen Sharaf oskarżył o atak uzbrojonych sympatyków Bractwa Muzułmańskiego. Jego członkowie od wielu dni protestują przeciwko obaleniu i uwięzieniu prezydenta Mohammeda Mursiego, do czego doszło na skutek przewrotu wojskowego. Próba zdławienia protestów przerodziła się w krwawe zamieszki, w których zginęły setki osób.

Do ataku na muzeum doszło 16 sierpnia, ale media podały informację dopiero po kilku dniach. Rabusie postrzelili kilku muzealnych strażników oraz zabili biletera. Atak przetrwało jedynie około 50 zabytków z blisko 1100 przechowywanych w placówce. Resztę zrabowano bądź zniszczono.

Wśród zrabowanych zabytków są posągi sprzed około 3500 lat (w tym jeden przedstawiający faraona Echnatona), monety z czasów Ptolemeuszy i panowania rzymskiego, czy biżuteria z paciorków. Muzeum opublikowało zdjęcia zrabowanych obiektów na Facebooku, by utrudnić rabusiom ich sprzedaż.

W związku z incydentem egipskie władze starają się wzmocnić ochronę muzeów. Wokół Muzeum Egipskiego w Kairze, w którym znajdują się najcenniejsze zbiory, stoi co najmniej 30 czołgów.

Na podstawie The Art Newspaper. Zdjęcia zdewastowanego wnętrza muzeum można obejrzeć chociażby na stronach Daily Mail.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 9, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...