Imponujący majański relief

Ukryty przez stulecia wielki majański relief znaleźli archeolodzy sprawdzając tunel, który wykopali rabusie zabytków.

Holmul

Pełny obraz reliefu złożony z wielu fotografii (kliknij zdjęcie, by zobaczyć powiększenie). Fot. Proyecto Aqueologico Holmul

Do odkrycia doszło w ruinach majańskiego miasta Holmul, które znajduje się w regionie Peten w północno-wschodniej Gwatemali, a więc na ziemiach, które kilkanaście stuleci temu stanowiły centrum cywilizacji Majów.

Wykonana ze stiuku płaskorzeźba znajduje się na zewnętrznej ścianie wielopokojowego budynku mającego 8 m długości i 2 m wysokości. Przez setki lat była całkowicie niedostępna dla ludzi, gdyż Majowie postawili na tym budynku kolejną budowlę, która całkowicie zakryła relief.

W efekcie większość budynku z reliefem wciąż zakryta jest mającymi 20 m wysokości ruinami innej budowli. Takie stawianie kolejnych konstrukcji na starszych budowlach było czymś powszechnym w miastach Majów. Dzięki tej praktyce badacze odkryli już wiele dzieł sztuki, które mogłyby nie przetrwać do naszych czasów, gdyby nie zakrycie młodszą budowlą.

Na reliefie wciąż bardzo dobrze widać ślady czerwonej farby, którą pokryto większość jego powierzchni. Tylko niektóre szczegóły pomalowano białą, zieloną bądź żółtą farbą. – To unikatowe znalezisko. Jest to piękne dzieło sztuki i mówi nam bardzo dużo o funkcji i znaczeniu budynku, a właśnie tego szukaliśmy – skomentował Francisco Estrada-Belli z University of Boston (USA), który kieruje badaniami.

Relief ukazuje nam przede wszystkim trzy ludzkie postacie z bogato zdobionymi nakryciami głowy i jadeitową biżuterią. Badacze podejrzewają, że są do deifikowani władcy. Oprócz nich widać też istoty będące duchami gór, węże i inne mityczne postacie.

Inskrypcja na dole reliefu zdradziła badaczom, że przedstawienie powstało na polecenie króla Naranjo, silnego państwa położonego na południe od Holmul. Władca ten, noszący imię Ajwosaj Chan K’inich, stwierdza w inskrypcji, że przywrócił miejscową linię władców i bóstwa patronujące. W oparciu o te dane badacze doszli do wniosku, że znaleziony relief powstał w ostatniej dekadzie VI w. n.e.

Ajwosaj Chan K’inich był jednym z największych władców Naranjo. Jak podkreślają archeolodzy, inskrypcja pokazuje po raz pierwszy jak wielki był jego polityczny i religijny autorytet, skoro mógł tak bezpośrednio wpływać na sytuację w innych ośrodkach. Nie był to jednak władca w pełni samodzielny. Wiadomo, że był wasalem dynastii Wężów z Calakmul, która kontrolowała w tamtym czasie znaczną część centralnych ziem Majów.

Estrada-Belli with newly found Holmul frieze (AD 600)

Centralna postać na reliefie. Prawdopodobnie jest to władca Holmul, zawdzięczający swe panowanie królowi Naranjo. Fot. Proyecto Aqueologico Holmul

Relief pozwala podejrzewać, że Ajwosaj Chan K’inich osadził w Holmul nowego władcę, gdy Węże pokonały w 562 r. n.e. swoich odwiecznych rywali, władców miasta Tikal. Konflikt między tymi dwoma potęgami był główną osią wydarzeń politycznych na majańskich nizinach w VI w. Klęska Tikal oznaczała także klęskę sprzymierzonych z nimi władców i zmianę elit w niektórych majańskich ośrodkach. Jedna z postaci na reliefie to najpewniej osoba, której Ajwosaj powierzył władzę.

Budynek ozdobiony odkrytym właśnie reliefem intryguje archeologów od ubiegłego roku, kiedy natrafili w nim na nietknięty grobowiec ze szkieletem mężczyzny. Zęby zmarłego były zdobione jadeitowymi paciorkami wsadzonymi w wywiercone otwory, a na jego piersi leżały resztki drewnianej maski. W grobie było też 28 ceramicznych naczyń z ofiarami.

Zdaniem Estrada-Belli duża ilość naczyń i dekoracja zębów wskazują, że był to członek elity rządzącej miastem. Dowodów na to na razie żadnych nie ma, ale być może to on jest jedną z postaci na reliefie.

Na podstawie komunikatu University of Boston.

Spodobała ci się ta informacja? Wesprzyj powstawanie serwisu i zostań subskrybentem. Bez pomocy Czytelników Archeowieści znikną. Subskrypcję możesz wykupić np. tutaj

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 11, średnia ocen: 5,82 na 6)
Loading...