Egzotyczna tarcza z piórami

Kompletną, dobrze zachowaną tarczę sprzed 1300 lat znaleźli archeolodzy z szczelnie zamkniętej części dawnej peruwiańskiej świątyni w Pañamarca, stanowisku archeologicznym w środkowej części peruwiańskiego wybrzeża.

Wyplatana tarcza ma zaledwie 25 cm średnicy i jest pokryta jedynie tkaniną w kolorze czerwonym i brązowym. Nie zapewniała więc dobrej osłony. Była za to bardzo ozdobna. Przyszytych do niej jest kilkanaście piór papugi. Badacze uważają, że oryginalnie tarcza mogła ich mieć ponad sto ułożonych w kręgi. Pióra najpewniej sprowadzono ze wschodniej części Andów.

Tarczę wykonał lud Moche. Badacze znaleźli ją w szczelnie zamkniętych pozostałościach starej świątyni, na których zbudowano niegdyś nową, większą budowlę.

Tarcza leżała na konstrukcji będącej ławą bądź ołtarzem niedaleko dwóch fresków ukazujących mityczne potwory – jeden łączy cechy ślimaka i dzikiego kota, a drugi przypomina iguanę.

Badacze uważają, że takie małe tarcze mogły być używane w ceremoniach, albo zrytualizowanych bitwach podobnych do walk gladiatorów

Niewykluczone jednak, że były też używane w prawdziwych wojnach. Moche chętnie używali bowiem dwuręcznych maczug. Ciosy nimi był tak potężne, że zasłonięcie się tarczą z wikliny niewiele dawało, dlatego raczej pełniły one rolę swego rodzaju naramienników, którymi można było osłonić się przed pociskiem z procy bądź strzałą.

Na podstawie Live Science, gdzie znajdziecie również ilustracje

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 5, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...
Tags: ,