Ludzka ofiara z azteckiej świątyni

Czaszkę złożonego w ofierze człowieka wciąż leżącą w misce ofiarnej odkryto przypadkiem na terenie dawnej azteckiej świątyni w Tlatelolco znajdującej się na terenie współczesnego miasta Meksyk..

Tlatelolco

Fot. INAH

Do odkrycia doszło dzięki ulewnym deszczom, które spowodowały niewielkie osunięcie ziemi na obszarze dawnej świątyni. Osoba odpowiedzialna za utrzymanie porządku na terenie ruin zauważyła w powstałej dziurze coś, co wyglądało jak garnek. Archeolodzy z Narodowego Instytutu Archeologii i Antropologii (INAH) przeprowadzili niewielkie wykopaliska i odsłonili czaszkę młodego mężczyzny, którego życie złożono w ofierze około 1500-1515 r., a więc w ostatnich latach istnienia azteckiego imperium, które runęło w 1521 r. na skutek przybycia niewielkiej armii konkwistadorów.

Tlatelolco2

Miejsce, w którym dokonano odkrycia. Nad azteckimi murami górują ruiny hiszpańskiego kościoła z XVII w. Fot. INAH

To już 34 taka ofiara znaleziona na terenie najważniejszej świątyni Tlatelolco. Było to siostrzane miasto stolicy Azteków Tenochtitlan i pełniło rolę największego ośrodka handlowego imperium. Hiszpańscy zdobywcy zburzyli w XVI w. świątynię, a na jej pozostałościach postawili później kościół św. Jakuba. Teraz ruiny azteckiej świątyni i hiszpańskiego kościoła razem tworzą malowniczy rezerwat archeologiczny.

Na podstawie komunikatu INAH.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 6, średnia ocen: 5,83 na 6)
Loading...