Lew z jaskini Vogelherd odzyskał głowę

Ponowne wykopaliska w jaskini Vogelherd w Niemczech pozwoliły znaleźć brakującą głowę figurki odkrytej tam w 1931. W ten sposób archeolodzy skompletowali jedną z najstarszych znanych rzeźb.

Lew z Vogelherd1

Figurka lwa już w komplecie. Fot. H. Jensen. Copyright University of Tübingen

Odkrycie brakującej głowy pozwoliło badaczom z Universität Tübingen stwierdzić, że wykonana około 40 tys. lat temu figurka przedstawia lwa.

Jaskinia Vogelherd to prawdziwa galeria sztuki prehistorycznej. Archeolodzy odkryli tam ponad 20 rzeźb, czasami zachowanych jedynie we fragmentach. Ostatnie wykopaliska, prowadzone przez zespół z Universität Tübingen w latach 2005-2012, miały na celu ponowne przeszukanie warstw badanych 80 lat temu. Już samo odkrycie pominiętej niegdyś głowy pokazuje, że podjęcie tych ponownych badań było słuszną decyzją.

A w rękach niemieckich archeologów są jeszcze tysiące malutkich skrawków mamucich kłów, które najpewniej pochodzą z dawnych rzeźb. Jak informują badacze, ich składanie tak naprawdę dopiero się zaczyna.

Lew z Vogelherd2

Fot. H. Jensen. Copyright University of Tübingen

Jaskinia Vogelherd nie jest jedynym miejscem w południowo-zachodnich Niemczech, które kryje tak stare dzieła sztuki i gdzie ponowne wykopaliska pozwoliły uzupełnić zabytki znalezione dziesiątki lat temu. Niedawno w jaskini Stadel-Höhle archeolodzy znaleźli około tysiąca, często niezwykle małych, fragmentów wspaniałej rzeźby przedstawiającej człowieka-lwa i datowanej na około 32 tys. lat. Rzeźbę tę odkryto w ostatnim dniu wykopalisk, które przerwał wybuch II wojny światowej i na pewno dlatego część fragmentów została w ziemi. Jednak wiele kawałków było tak małych, że archeolodzy z lat 30. ubiegłego wieku, nie mieli nawet szans ich zidentyfikować. Dlatego właśnie warto prowadzić ponowne wykopaliska na takich stanowiskach.

Znalezisko badacze opisali w tegorocznej edycji magazynu „Archäologische Ausgrabungen in Baden-Württemberg”.

Komunikat Universität Tübingen.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 12, średnia ocen: 5,83 na 6)
Loading...