Tyrannosaurus rex był drapieżnikiem. Nowy dowód zakończy dyskusję

Rzadko kiedy w paleontologii trafiają się tak mocne dowody. Znalezisko z Południowej Dakoty rozstrzygnęło spór o to, czy wielki mięsożerny tyranozaur był drapieżnikiem, czy jedynie padlinożercą.

Czaszka Tyrannosaurus rex. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: David Monniaux

Tyrannosaurus rex, jeden z największych mięsożernych dinozaurów jakie kiedykolwiek istniały, od dziesięcioleci pełnił rolę najstraszliwszego lądowego potwora w dziejach naszej planety. Zawdzięczał to w ogromnej mierze wielkiej ilości swoich skamieniałości. Znamy bowiem parę gatunków tyranozaurów, które mogły być większe, ale ich kości są niezwykle rzadkie.

Jednak nie wszyscy naukowcy byli przekonani, że ten ważący więcej od słoni mięsożerca był drapieżnikiem. Co chwilę pojawiały się zarzuty, że żywił się wyłącznie padliną, gdyż był zbyt wolny, a jego krótkie przednie kończyny były mało przydatne do polowań.

Teraz jednak wszyscy, którzy mieli wątpliwości, najwyraźniej będą musieli je porzucić. W formacji Hell Creek w Południowej Dakocie (USA) paleontolodzy z University of Kansas znaleźli mające 66 mln lat kręgi z ogona roślinożernego dinozaura z rodziny hadrozaurów (prawdopdobnie Edmontosaurus annectens). W jednym z nich tkwił ząb tyranozaura.

Znalazcy nazwali odkrycie „Świętym Graalem paleontologów”. Ząb nie tylko tkwi w kości zwierzęcia, które mogło być wyłącznie posiłkiem, a nie na przykład napastnikiem, ale w dodatku jest ułamany, a kość wokół zęba nosi ślady gojenia!

Naukowcy nie mają więc wątpliwości, że jakiś Tyrannosaurus rex zaatakował żywego hadrozaura, ugryzł go w ogon, ale ofiara wyrwała się i uszła z życiem. Wszelkie teoretyczne rozważania o tym, że ten wielki mięsożerca nie polował przegrywają z tym dowodem. Oczywiście nie oznacza to, że Tyrannosaurus rex gardził padliną. Wedle badań sprzed dwóch lat, jego populacja była zbyt liczna w stosunku do potencjalnych zwierząt łownych, by mogła się utrzymać z samego polowania.

Wyniki badań ukazały się w Proceedings of the National Academy of Sciences.

Robert A. DePalma, II, David A. Burnham, Larry D. Martin, Bruce M. Rothschild and Peter L. Larson, Physical evidence of predatory behavior in Tyrannosaurus rex, PNAS 2013 : 1216534110v1-201216534

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...