Budowlańcy zdewastowali jeden z najcenniejszych zabytków Peru

Dwie peruwiańskie firmy budowlane zburzyły niedaleko Limy piramidę sprzed około 4 tys. lat.

El Paraiso

Jedna z piramid w El Paraiso. Zdjęcie zrobiono podczas niedawnych wykopalisk, które ujawniły leżące obok niej pozostałości budynków sprzed około 5 tys. lat. Fot. Ministerstwo Kultury Peru

Mającą 6 m wysokości kamienną budowlę robotnicy zburzyli w sobotę za pomocą ciężkiego sprzętu. Wedle relacji świadków chcieli burzyć kolejne piramidy, ale świadkowie zdarzenia wezwali policję.

Do zdarzenia doszło na stanowisku El Paraiso położonym w dolinie Chillon zaledwie kilka kilometrów na północ od stolicy kraju Limy. To jedno z najcenniejszych stanowisk archeologicznych w Peru będące ważnym centrum kultowym w czasach narodzin pierwszej amerykańskiej cywilizacji. W El Paraiso odkryto pozostałości ponad 10 budowli rozrzuconych na obszarze o powierzchni 50 hektarów.

Zabytki te są jednymi z najstarszych przykładów monumentalnej architektury kamiennej w Ameryce. Najmłodsze budowle mają około 3800 lat, a najstarsze ponad 5000 lat. Dla Peru są one tak cenne jak dla Egiptu piramidy z czasów Starego Państwa, bądź dla Wielkiej Brytanii kamienny krąg w Stonehenge.

Peruwiańska gazeta El Comercio twierdzi, że należące do tej samej osoby firmy rościły sobie prawa do terenu, na którym stały zabytki. Władze peruwiańskie rozpoczęły śledztwo w sprawie. Policja zarekwirowała maszyny należące do obu firm.

Zdaniem archeologów dokonanych zniszczeń w żaden sposób nie da się już jednak naprawić.

Na podstawie tekstów El Comercio –pierwszy i drugi

To nie pierwszy taki przypadek kompletnego nieposzanowania dla dawnych piramid w Ameryce. Zaledwie kilka tygodni temu firma budowlana z Belize zburzyła piramidę Majów, by użyć jej resztek jako kruszywa na budowę drogi.