Kolejne wspaniałe odkrycie Polaków w Huarmey

Ponad 1200 zabytków znaleźli archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego w nienaruszonym arystokratycznym grobowcu, w którym spoczywały szczątki 63 osób – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Zespół badaczy, którym kieruje d. Miłosz Giersz, znalazł grobowiec podczas badań w Huarmey. Ponad 1000 lat temu był to jeden z większych ośrodków imperium Wari (Huari), które kontrolowało znaczną część współczesnego Peru.

Polacy badają Huarmey od 2002 r. Już wcześniej znajdowali tam grobowce, ale często docierali do nich po rabusiach zabytków, którzy zabrali wiele cennych zabytków.

We wrześniu ubiegłego roku, pod odkopaną salą tronową, archeolodzy natrafili na płaszczyznę trapezowych cegieł pod którymi był tłuczeń. Po wydobyciu 36 ton tłucznia badacze dotarli do nienaruszonej komory grobowej. W jej wnętrzu spoczywały szczątki 63 osób (w większości kobiet), a także złota i srebrna biżuteria, alabastrowe naczynia i piękne tkaniny. Bogactwo darów grobowych nie pozostawia wątpliwości, że był to grobowiec elit.

– To naprawdę przełomowe odkrycie. Mamy nadzieję, że pozwoli ono na lepsze zrozumienie cywilizacji Wari, która jako pierwsza w tym regionie świata stworzyła imperium – powiedział „Gazecie” dr Giersz.

Więcej w tym zdjęcia w Gazecie Wyborczej

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 11, średnia ocen: 5,91 na 6)
Loading...