Kamienny gracz, któremu ścięto głowę

Granitową stelę z płaskorzeźbą przedstawiającą gracza w piłkę znaleziono w meksykańskim stanie Guerrero podczas prac związanych z naprawą wodociągu. Zabytek ma około 1400 lat.

Piedra Labrada

Gracz z Piedra Labrada. Fot. Pablo Sereno/INAH

Odkrycia dokonano w Piedra Labrada, które już wcześniej dostarczyło wielu znalezisk związanych z prekolumbijską grą w piłkę. Na tym prekolumbijskim stanowisku badacze znaleźli pozostałości 50 budybnków, a także aż pięciu boisk do gry w piłkę i ponad 20 rzeźb przedstawiających ludzi, głowy węży i ślimaki.

Stela wysokości 1,65 m była zakopana właśnie obok jednego z boisk. Wyrzeźbiona postać ma na sobie strój zawodnika złożony z hełmu i szerokiego pasa.

Stela ma odrąbaną głowę. Zdaniem badaczy jest to celowe uszkodzenie będące efektem rytualnej dekapitacji steli. Po egzekucji zawodnika zakopano i spoczywał on w swoim „grobie” aż do naszych czasów. Obrzędy takie nie były niczym niezwykłym w prekolumbijskiej Mezoameryce.

Wstępnie badacze wiążą zabytek z kulturą Misteków, którzy żyli w pobliskim stanie Oaxaca, ale sprawa ta wymaga dalszych badań.

Na razie nie wiele wiadomo o zasadach gry uprawianej w Piedra Labrada. – Wiemy tylko, że używali bardzo ciężkiej piłki z gumy i rzucali nią do siebie stojąc po przeciwnych stronach boiska – powiedział archeolog Pablo Sereno Uribe, który kieruje badaniami tego stanowiska.

Na podstawie komunikatu INAH.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 4, średnia ocen: 5,25 na 6)
Loading...