To jednak nie jest ORP „Orzeł”

Marynarka Wojenna poinformowała dzisiaj na swoim profilu w serwisie Facebook, że niezidentyfikowany wrak okrętu podwodnego na Morzu Północnym, to nie jest zaginiony w 1940 r. ORP „Orzeł”.

Orzeł

ORP „Orzeł” w brytyjskim porcie, 1940 r.

Polacy zlokalizowali spoczywający w strefie ekonomicznej Wielkiej Brytanii niezidentyfikowany okręt dzięki współpracy z Brytyjczykami. Wstępna weryfikacja, którą przeprowadził przy okazji realizacji innych zadań niszczyciel min ORP „Czajka”, potwierdziła, że może to być polski okręt. Zgadzała się bowiem długość i pewne elementy konstrukcji. Dlatego na Morze Północne wysłano lepiej wyposażony do takich badań okręt ratowniczy ORP „Lech”. Okręt dotarł na miejsce kilka dni temu. Wrak oglądali i filmowali nurkowie Marynarki Wojennej, wykonano także więcej pomiarów sonarowych.

„Wstępna analiza sporządzona z materiałów zebranych podczas prac na pozycji wykazała, że badany wrak okrętu podwodnego nie jest poszukiwanym polskim ORP „Orzeł”. Zebrany materiał będzie podlegał dalszej analizie. Tym samym tajemnica ORP „Orzeł” pozostaje nadal niewyjaśniona.” – poinformowała Marynarka Wojenna po zakończeniu prac ORP „Lech”.

23 maja 1940 r. ORP „Orzeł” wyszedł na patrol ze swojej bazy w szkockiej miejscowości Rosyth. Nigdy nie powrócił. Trwające od kilkudziesięciu lat poszukiwania wraku oraz próby ustalenia jego losów nie przyniosły żadnych efektów.

Więcej o wstępnych badaniach wraku i historii ORP „Orzeł”

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 5, średnia ocen: 5,00 na 6)
Loading...
Tags: