Najstarsza drewniana maska Japonii

Fragment drewnianej maski sprzed ponad 1800 lat odkryli japońscy archeolodzy w Sakurai (prefektura Nara na wyspie Honsiu). To najstarszy taki zabytek z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym Daifuku. Odkryta część maski ma 23 cm wysokości, 7 cm szerokości i 5 mm grubości. Widać na nim otwór na oko oraz mniejszą dziurkę na sznurek, który pozwalał mocować maskę na twarzy. Na zabytku nie ma żadnych śladów rzeźbionych zdobień oraz farby.

Podobne, ale trochę młodsze maski, odkryto wcześniej na pobliskim stanowisku Makimuku, które jest uznawane za prawdopodobną lokalizację Yamatai, stolicy królowej-szamanki Himiko. Jest ona najstarszym historycznie potwierdzonym władcą Japonii, choć informacje na jej temat są mocno niepewne.

Niektórzy eksperci porównują maski z obu stanowisk z tymi, które nosili fangxiangshi, czyli magicy wspominani w starożytnych chińskich tekstach opisujących rytuały za panowania dynastii Zhou (XII w. p.n.e.-256 r. p.n.e.). Podobne rytuały odstraszania demonów wciąż są żywe w japońskim folklorze.

Maski mogą więc być jednymi z wielu dowodów bogatych kontaktów i wymiany kulturowej między Chinami i Japonią w tych odległych czasach.

Na podstawie The Asahi Shimbu (dali zdjęcie maski)

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 4, średnia ocen: 5,50 na 6)
Loading...