Narodziny żółwiej skorupy

Naukowcy z USA i Szwajcarii odtworzyli ewolucję żółwiej skorupy i wskazali przodka tych niezwykłych zwierząt.

Eunotosaurus

Szkielet Eunotasaurus africanus. Fot. Tyler Lyson

Żółwie są jedynymi zwierzętami, które tworzą na zewnątrz swych ciał skorupę złożoną ze zmodyfikowanych żeber, kręgów oraz kości obręczy kończyny górnej. Badaczy od dawna fascynowały początki żółwich skorup, ale brakowało odpowiednich skamieniałości.

Najstarsze znane żółwie skorupy mają około 210 mln lat, ale są to już w pełni wykształcone egzemplarze, które niewiele mówią o ich ewolucji.

Film ukazujący ewolucję żółwiej skorupy

Co prawda już pod koniec XIX w. poznano skamieniałości żyjącego 260 mln lat temu gada Eunotosaurus africanus, który miał rozszerzone żebra, ale dla wielu badaczy nie były one wystarczającą przesłanką, by uznawać to zwierzę za przodka żółwi.

Pierwszym poważnym krokiem w odkrywaniu początków skorup było znalezisko dokonane w 2008 r. w Chinach. Naukowcy odkryli tam wczesnego żółwia Odontochelys semitestacea, który żył 220 mln lat temu.

Miał on już w pełni wykształcony plastron (dolną część skorupy), ale karapaks, czyli jej górna część, był wciąż „niedokończony”. Żebra i kręgi były mocno poszerzone, ale nie tworzyły jeszcze zwartego pancerza.

Z wiedzą pozyskaną dzięki badaniom tego wczesnego żółwia grupa naukowców z USA i Szwajcarii na nowo przeanalizowała skamieniałości Eunotosaurus africanus. Badacze znaleźli wiele drobnych cech budowy, które są charakterystyczne dla wczesnych i późniejszych żółwi, ale nie występują u innych zwierząt. To pozwoliło udowodnić, że Eunotosaurus jednak jest przodkiem żółwi.

Eunotosaurus_africanus

Rekonstrukcja Eunotosaurus africanus. Smokeybjb, Creative Commons

Eunotosaurus ma morfologię pośrednią między wyspecjalizowanymi skorupami żółwi, a prymitywnymi cechami znajdowanymi u innych gadów. Pomaga on zamknąć morfologiczną lukę między żółwiami a innymi gadami – tłumaczy Tyler Lyson ze Smithsonian’s National Museum of Natural History.

Wyniki badań ukazały się w „Current Biology”.

Tyler R. Lyson, Gabe S. Bever, Torsten M. Scheyer, Allison Y. Hsiang, Jacques A. Gauthier, Evolutionary Origin of the Turtle Shell, Current Biology, 30 May 2013, 10.1016/j.cub.2013.05.003

Komunikat Smithsonian

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 10, średnia ocen: 5,80 na 6)
Loading...