Tysiące malowideł nieznanych ludów

Blisko 5 tys. prekolumbijskich malowideł naskalnych odkryli badacze w jaskiniach i wąwozach gór Sierra de San Carlos w północno-wschodnim Meksyku.

INAH

Malowidła naskalne z gór Sierra de San Carlos. Fot. INAH

Meksykańscy badacze podkreślają, że malowidła są jednym z nielicznych śladów żyjących tu niegdyś indiańskich społeczności. przez długi czas panowało bowiem przekonanie, że obszar ten był w ogóle niezamieszkany.

Malowidła odkryto na 11 różnych stanowiskach. Wykonane czerwonymi, żółtymi, czarnymi i białymi barwnikami dzieła ukazują zwierzęta, ludzi, namioty, polowanie, łowienie ryb i być może tablice astronomiczne.

INAH2

Malowidła naskalne z gór Sierra de San Carlos. Fot. INAH

Pierwsze malowidła w tym rejonie odkryto w 2006 r., ale ich profesjonalne badania zaczęły się zaledwie dwa lata temu. Analizy mające umożliwić dokładne datowanie tych dzieł dopiero trwają. W pobliżu malowideł badacze nie znaleźli na razie żadnych innych zabytków.

Niestety bardzo mało wiemy o twórcach tych malowideł. Ich język, rytuały i zwyczaje to dla naukowców prawie całkowita tajemnica. Znane są tylko nieliczne wzmianki hiszpańskich konkwistadorów i duchownych. Wynika z nich, że góry zamieszkiwały społeczności nomadów, które przez długi czas opierały się władzy kolonizatorów.

INAH3

Malowidła naskalne z gór Sierra de San Carlos. Fot. INAH

Na podstawie komunikatu INAH.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 9, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...