Kolorowa mozaika z Bet Qama

Dobrze zachowaną mozaikę z czasów bizantyjskich (IV-VI w. n.e.) odkryli archeolodzy podczas wykopalisk w południowo-zachodniej części Izraela.

Bet Qama 3

Fot. Israel Antiquities Authority

Mozaikę odsłonięto na polach należących do kibucu Bet Qama wśród ruin starożytnego osiedla. Znajdowała się ona w wielkim budynku długości 12 m i szerokości 8,5 m.

Zabytek jest zdobiony przede wszystkim wzorami geometrycznymi, a w jej rogach znajdują się przedstawienia amfor oraz par gołębi i pawi. Takie motywy były bardzo częste w tamtych czasach, ale ich zgromadzenie w jednym miejscu jest w ocenie badaczy wyjątkowe.

Bet Qama

Fot. Israel Antiquities Authority

Naprzeciwko budynku archeolodzy znaleźli baseny, a także system kanałów i rur, które transportowały wodę. W jednym z basenów były schodki. Na razie archeolodzy nie są pewni, jakie było przeznaczenie tego budynku.

Badane osiedle znajdowało się przy starożytnej drodze. Z dotychczasowych badań wydaje się, że w jego skład wchodziły kościół, budynki mieszkalne oraz magazyny, duża cysterna, baseny i pola uprawne. Archeolodzy podejrzewają, że jeden z budynków służył jako gospoda dla podróżnych.

Bet Qama 2

Fot. Israel Antiquities Authority

Na podstawie komunikatu Israel Antiquities Authority.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 5,75 na 6)
Loading...