Mitreum przerobione w grobowiec

Jeden z grobowców na starożytnym cmentarzysku w hiszpańskim mieście Carmona to dawna świątynia boga Mitry – ustalili badacze z Universidad Pablo de Olavide w Sewilli.

Carmona

Grobowiec Słonia w Carmonie. Fot. Universidad Pablo Olavide

Hiszpańscy naukowcy doszli do tego wniosku dzięki szczegółowym analizom tak zwanego Grobowca Słonia. Nazwa wzięła się od rzeźby w kształcie słonia, którą niegdyś znaleziono w jego wnętrzu.

Szczegółowe analizy wykazały jednak, że nie zawsze był to grobowiec. Kształt budowli i analizy archeoastronomiczne wskazują, że zaprojektowano ją na potrzeby kultu Mitry. Była to jedna z najpopularniejszych religii w cesarstwie rzymskim.

Głównym argumentem naukowców jest okienko w stropie głównej komory. Już wcześniej pojawiały się sugestie, że mogło ono mieć symboliczne i religijne znaczenie, a nie służyć jedynie oświetlaniu wnętrza grobowca. Brak było jednak twardych dowodów.

– Nasze badania wykazały, że było ono tak ulokowane, by promienie Słońca osiągały środek komory podczas wiosennej i jesiennej równonocy, trzy godziny po wschodzie – tłumaczy Inmaculada Carrasco. Badacze spekulują, że światło padało wówczas wprost na posąg Mitry zabijającego byka, który nie zachował się do naszych czasów.

Hiszpanie ustalili również, że w dni zimowego i letniego przesilenia Słońce oświetlało odpowiednio północną i południową ścianę komory.

Na przeznaczenie budowli wskazuje również jej podobieństwo do innych mitreów. Zazwyczaj są to podziemne struktury podzielone na trzy komory ze specjalnym oknem oświetlającym główne pomieszczenie. Spore znaczenie ma też obecność fontanny powszechnie występującej w innych mitreach.

Na podstawie komunikatu Hiszpańskiej Fundacji na Rzecz Nauki i Technologii

A. Jiménez, I. Carrasco. „The tomb of the Elephant at the Roman Necropolis of carmona. A necessary review through the Building Archaeology and Archaeostromy” Archivo español de arqueología. DOI: 10.3989/aespa.085.012.007

Polecam też tekst o mitreum odkrytym przez polskich archeologów w Hawarte.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 5, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...