Tysiące rzymskich zabytków z Londynu

Tygodnie nieprzyjemnej pracy w głębokim, podmokłym wykopie bardzo opłaciły się angielskim archeologom. Wydobyli 10 tysięcy zabytków, które znacząco wzbogacą naszą wiedzę o Londynie w czasach Imperium Rzymskiego.

Ogromną liczbę zabytków badacze z Museum of London Archaeology zawdzięczają właśnie wodzie. To dzięki niej zachowały się liczne pozostałości starożytnych budynków oraz sięgających do ramion płotów, niezwykle liczne wyroby ze skóra, ubrania, a nawet dokumenty i koszyk wyplatany ze słomy, który na bardziej suchym stanowisku nie miałby żadnych szans, by przetrwać do naszych czasów.

Jednym z najbardziej intrygujących odkryć jest fragment skóry wysokiej jakości zdobiony wyszywanymi przedstawieniami gladiatorów walczących z mitycznymi stworzeniami. Badacze spekulują, że mógł to być element rydwany, ale znalezisko jest wyjątkowe i tak naprawdę nie wiadomo, jakie było przeznaczenie tego kawałka skóry.

Innym ciekawym znaleziskiem była studnia, w której wnętrzu archeolodzy znaleźli naczynia wykonane z pewteru. Jest to stop cyny, antymonu i miedzi. W ocenie badaczy wrzucono je tam jako depozyt ofiarny.

Inną ciekawostką były liczne amulety w kształcie fallusa. Do najciekawszych znalezisk należy inny amulet – wyrzeźbiony w bursztynie malutki hełm gladiatora.

W wykopie archeolodzy znaleźli również wielkie ilości ceramiki, kości zwierzęcych, monety i elementy końskiej uprzęży.

Wszystkie te zabytki leżały przez kilkanaście stuleci pod ziemią w rejonie Queen Victoria Street. W starożytności w miejscu tym znajdowało się centrum rzymskiego Londynu.

Na podstawie The Guardian. Galeria zdjęć w BBC.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 2, średnia ocen: 5,00 na 6)
Loading...