Kamienny kopiec na dnie jeziora

Pod wodami Jeziora Tyberiadziego w Izraelu odkryto wielki kopiec z bazaltowych głazów. Na razie nie wiadomo, kto i kiedy go zbudował.

Tel_Beth_Yerah

Ruiny Bet Yerah z Jeziorem Tyberiadzkim w tle. Zatopiony kopiec znajduje się niewiele ponad kilometr od tego miejsca. Fot. Hanay, Creative Commons

Kopiec znaleziono dzięki badaniom sonarowym dna jeziora latem 2003 r. Ukazały one dziwną owalną konstrukcję o średnicy około 70 m.

Gdy nurkowie zeszli na dno, ustalili, że jest to kopiec zbudowany z bazaltowych głazów. Oględziny ujawniły, że są one ułożone dość bezładnie i nie noszą śladów obróbki. Nurkowie nie dostrzegli też żadnych pozostałości murów. Całość ma blisko 10 m wysokości.

Archeolodzy są jednak przekonani, że jest to dzieło człowieka i powstało na lądzie, a dopiero później budowlę zakryła woda.

Jak na razie badacze bardzo ostrożnie sugerują, że kopiec mógł powstać w III tysiącleciu p.n.e. W okolicy jest bowiem trochę monumentalnych megalitycznych konstrukcji z tego okresu.

Poza tym w tym samym czasie, niewiele ponad kilometr od zatopionego kopca, kwitła duża i dobrze rozwinięta osada Bet Yerah, za której murami mieszkało nawet do pięciu tysięcy ludzi. Był to wówczas największy ośrodek w całym regionie. Tak duża i dobrze zorganizowana społeczność była w stanie zbudować monumentalny kopiec.

Jak na razie nie przeprowadzono profesjonalnych badań archeologicznych kopca. Izraelscy archeolodzy mają nadzieję, że gdy w końcu uda się je zrealizować, to poznają wiek budowli.

Dotychczasowe informacje o podwodnej konstrukcji badacze opublikowali w „International Journal of Nautical Archaeology” (dostępny jest pełny artykuł wraz z ilustracjami).

Yitzhak Paz, Moshe Reshef, Zvi Ben-Avraham, Shmuel Marco, Gideon Tibor, Dani Nadel, A Submerged Monumental Structure in the Sea of Galilee, Israel, International Journal of Nautical Archaeology, Volume 42, Issue 1, pages 189–193, March 2013

Artykuł w LiveScience

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 5,75 na 6)
Loading...