Pies z Ałtaju najstarszym znanym przodkiem naszych najlepszych przyjaciół

DNA pozyskane z mającej 33 tys. lat czaszki znalezionej w ałtajskiej jaskini dostarczyło najmocniejszego jak dotąd dowodu na bardzo wczesne udomowienie psów.

Samojed

Pies rasy samojed. Fot. Rob, Creative Commons

O czaszce z jaskini Razbojniczja w górach Ałtaj (południowa Syberia) pisałem latem 2011 r. Wówczas grupa badaczy w oparciu o analizę budowy czaszki uznała, że należy ona do częściowo udomowionego wilka, który wielkością przypominał współczesnego psa rasy samojed. Miał on jednak wciąż zęby takiej wielkości jak wilki (psie są mniejsze) i zdaniem badaczy zapewne wciąż bardziej zachowywał się jak wilk niż pies. Naukowcy nie uznali go jednak wówczas za przodka psów. Uważali bowiem, że jego potomkowie nie dożyli do naszych czasów i współczesne psy są potomkami późniejszego udomowienia.

Wczoraj naukowcy opublikowali wyniki badań DNA mitochondrialnego, które pozyskali z jednego z tkwiących w czaszce zębów. Uzyskany materiał porównali z próbkami genomu 72 współczesnych psów 70 różnych ras, 30 wilków, czterech kojotów i 35 prehistorycznych psów z Ameryki.

Okazało się, że geny z jaskini Razbojniczja są zdecydowanie bardziej psie, niż na to wskazywały same oględziny czaszki. W oparciu o wyniki testów genetycznych naukowcy uznali, że czaszka należy do najstarszego znanego przodka współczesnych psów. Badacze nazwali go ałtajskim psem.

czaszka_psa_z_Ałtaju

Czaszka z jaskini Razbojniczja. Fot. Ovodov ND, Crockford SJ, Kuzmin YV, Higham TFG, Hodgins GWL, et al. (2011) A 33,000-Year-Old Incipient Dog from the Altai Mountains of Siberia: Evidence of the Earliest Domestication Disrupted by the Last Glacial Maximum. PLoS ONE 6(7): e22821. doi:10.137

Taki wynik znacząco wzmacnia argumenty naukowców, którzy uważali, że ludzie udomowili psy ponad 30 tys. lat temu. Cześć badaczy uważała jednak, że udomowienie miało miejsce zaledwie kilkanaście tysięcy lat temu. Spór ten ciągnął się już od wielu lat.

Teraz zwolennicy wczesnego udomowienia zyskali ogromną przewagę, tym bardziej, że ałtajski pies nie jest ich jedynym mocnym argumentem. Doskonałe dowody bardzo wczesnej przyjaźni ludzi i psów pochodzą z obozowiska paleolitycznych łowców w Předmostí (Czechy). Badacze znaleźli tam aż 4 tys. kości psowatych sprzed 27-26 tys. lat. Opublikowane w 2011 r. badania wykazały, że spośród siedmiu znalezionych czaszek trzy należały do psów, jedna do wilka, a trzy miały cechy pośrednie między oboma gatunkami. Co więcej jeden z psów miał w pysku mamucią kość włożoną przez ludzi już po śmierci zwierzęcia. Poza tym jako szczątki psa identyfikowany jest również szkielet sprzed 36 tys. lat odkryty niegdyś w jaskini Goyet w Belgii.

Wyniki badań ukazały się w PLoS ONE.

Druzhkova AS, Thalmann O, Trifonov VA, Leonard JA, Vorobieva NV, et al. (2013) Ancient DNA Analysis Affirms the Canid from Altai as a Primitive Dog. PLoS ONE 8(3): e57754. doi:10.1371/journal.pone.0057754

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 15, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...