Zamek, który stał się kościołem

Powstała trójwymiarowa wizualizacja zamku krzyżackiego w Bezławkach koło Kętrzyna ukazująca jak budowla przekształcała się ze strażnicy w zamek, by ostatecznie stać się kościołem.

Bezławki

Kościół w Bezławkach dzisiaj. Fot. Jerzy Strzelecki, Creative Commons

Zamek w Bezławkach to jedyny, zachowany do dzisiaj, przykład strażnicy krzyżackiej na puszczańskich rubieżach państwa zakonnego. Na kartach historii zaistniał jako rezydencja litewskiego księcia Świdrygiełły, spiskującego tu przeciwko Witoldowi i Jagielle.

Archeolog, architekt wnętrz i grafik komputerowy Adam Michel ze Studio Michel Design z Gdańska pracuje nad trójwymiarową komputerową animacją pokazującą powstanie zamku w XIV w. oraz zmiany jakich doświadczała budowla na przestrzeni wieków.

Film powstał na zlecenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego w ramach projektu „Bezławki – ocalić od zniszczenia” i opiera się na wieloletnich badaniach archeologicznych prowadzonych przez dr Arkadiusza Koperkiewicza z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego. Konsultantami projektu są są naukowcy – specjaliści w dziedzinie archeologii i historii architektury.

Filmowa wizualizacja zaczyna się od powstawania wieży obronno-mieszkalnej, a kończy na ukazaniu zamku-kościoła w wersji znanej nam dzisiaj. Poszczególne sekwencje filmu ukazują liczne przebudowy i uwzględniają ważne daty dla dziejów zamku.

Prace nad filmem trwały od czerwca 2012.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 11, średnia ocen: 4,27 na 6)
Loading...