Kolejne sudańskie piramidy

35 gęsto ustawionych niewielkich piramid odkryli w sudańskiej miejscowości Sedeinga archeolodzy z francuskiej misji badawczej

Piramidy mają około 2000 lat są więc dużo młodsze od swoich słynnych egipskich przodków. Ustępują im też rozmiarami. Największa piramida z Sedeingi ma zaledwie 7 m szerokości, a najmniejszy znaleziony obiekt, przeznaczony najpewniej dla dziecka, ma zaledwie 75 cm.

Pierwsze budowle badacze odkryli w 2009 r. Archeologów najbardziej zaskoczyło bardzo ciasne rozmieszczenie piramid na stosunkowo niewielkiej przestrzeni. W samym 2011 r. odkryli 13 piramid upakowanych na terenie o powierzchni około 500 m kw., czyli jedynie trochę większym niż boisko do koszykówki. Piramidy budowano w tym miejscu przez kilka stuleci.

Budowle są mocno zniszczone na skutek działania sił przyrody i być może wędrujących pobliskim szlakiem karawan. Badacze podejrzewają, że szczyty budowli mogły być wieńczone kamieniem zdobionym płaskorzeźbą przedstawiającą ptaka lub kwiat lotosu na słońcu.

Niektóre piramidy mają nietypową konstrukcję. W ich wnętrzu znajduje się mała kopuła, którą budowniczowie łączyli z zewnętrznymi ścianami budowli za pomocą ustawionych na krzyż murów. To najwyraźniej lokalny zwyczaj, gdyż poza Sedeingą jest tylko jedna taka piramida. Archeolodzy spekulują, że dawniej miejscowa ludność chowała zmarłych w grobach tumulusowych, ale gdy dotarła moda na piramidy ludzie zaczęli dostawiać piramidy nad starymi tumulusami. Na takie rozwiązanie wskazuje odkryty przez badaczy grób dziecka, który miał tylko kopułę.

Piramidy w Sudanie zaczęto budować na wzór egipskich, gdy w państwie faraonów zwyczaj ten już dawno wygasł. Najbardziej imponujący kompleks sudańskich piramid powstał w Meroe między 270 rokiem p.n.e. a 350 r. n.e. Przed odkryciami w Sedeindze liczbę sudańskich piramid szacowano na około 220. Jednak nawet największe tamtejsze piramidy nie mogą się równać z egipskimi budowlami z czasów Starego Państwa.

O odkryciu poinformował serwis Live Science. Galeria zdjęć

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 5,88 na 6)
Loading...